רניביזומאב

שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), עיניים, לטיפול, תרופות אנטי-אנגיוגניות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רניביזומאב הוא נוגדן חד שבטי אשר עוצב במיוחד להזרקה לתוך חלל זגוגית העין ומהווה פריצת דרך בטיפול בניוון מקולרי תלוי גיל AMD (Age-related Macular Degeneration) בצורתו ה"רטובה". עד כה, הטיפולים הזמינים יכלו רק להאט את ההדרדרות בראיה, אך לא לשפר אותה ולכן רניביזומאב הינו הטיפול הראשון שהוכח כמשפר את הראיה. הצורה ה"רטובה" של המחלה מאופיינת בצמיחת כלי דם חדשים חולים ומסוכנים מתחת לרשתית, מהם דולפים נוזלים, שומנים ודם אל תוך הרשתית וגורמים לבצקת ולליקוי קשה מאוד בראייה המרכזית. רניביזומאב פועלת במנגנון של עיכוב צמיחת כלי דם חדשים מתחת לרשתית.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפול פוטודינמי (PDT)]: בשילוב עם רניביזומאב נראו מספר מקרים של דלקות עיניים חמורות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה לתוך חלל זגוגית העין.תדירות וזמן נטילה: פעם בחודש. לאחר 4 חודשים ראשונים, תדירות הטיפול יכולה להשתנות לפעם ב 3 חודשים, לפי המלצת הרופא.טווח המינון: 0.5 מ"ג פעם בחודש.תחילת השפעה: שיפור במצב הראיה יופיע לאחר מספר חודשי טיפול.משך השפעה: הזרקה אחת משפיעה ל-9 יום.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה קבלת הזריקה במועד שנקבע יש להיוועץ עם הרופא לגבי מועד חדש.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה לפי החלטת הרופא.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן במרפאה ע"י רופא מומחה. במצב של מינון עודף ייתכנו כאב בעין ושינויים בראיה, יש לקבל עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול לרוב לא נמשך מעבר לשנתיים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, ברקית (glaucoma), דלקת בעיניים, קרישי דם, ארוע מוחי

תופעות לוואי

תופעות נפוצות כוללות: כאב ראש, גירוי ויובש בעין, ראיה מטושטשת, יתר לחץ דם. תופעות פחות נפוצות הדורשות עדכון מיידי של הרופא המטפל: נפיחות, אדמומיות וכאב בעין, דימום מהעין, רגישות מוגברת לאור, כאב או צריבה במתן שתן, חולשה פתאומית או נימול במיוחד של צד אחד של הגוף, בלבול פתאומי והפרעות בדיבור, בראיה ובשיווי המשקל.

שמות מסחריים

לוסנטיס Lucentis פרמה-אקסל