בוטוליניום טוקסין (בוטוקס)

שייך לקבוצת:
תכשירים החוסמים את הצומת שריר - עצב
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בוטולינום טוקסין (בוטוקס) הוא חומר המופק מרעלן של חיידקי קלוסטורידום בוטולינום בעל השפעה מרפה שרירים. בוטוקס חוסם חלקית הולכה עצבית לשריר אליו הוא מוזרק ובכך מפחית בוטוקס התכווצויות יתר של השרירים.

אפשר להזריק בוטוקס לתוך השריר, לדופן שלפוחית השתן או עמוק לתוך העור.

בוטולינום טוקסין (בוטוקס) משמש במצבים הבאים:

הקלה סימפטומטית של עווית העפעף או הפרעות של עצב 7 בחולים מעל גיל 12 שנים.

טיפול בעווית של מחצית הפנים ובפגיעה מוקדית נלווית במתח השרירים וכן תיקון פזילה בחולים מגיל 12 שנים ומעלה.

הפחתת הסימנים והתסמינים של פגיעה צווארית במתח השרירים במבוגרים.

טיפול בדפורמציה של כף הרגל הנובעת מספסטיות בקרב ילדים הסובלים משיתוק מוחין מגיל שנתיים ומעלה.

ספסטיות מקומית בגפה העליונה הנובעת משבץ מוחי.

בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) מסייע לטיפול בהזעת יתר ראשונית בבית השחי בחולים לאחר מיצוי טיפולים אחרים.

הזרקת בוטוקס משפרת זמנית מראה של קמטים מתונים עד עמוקים באזור הגלבלה, שנובעים מפעילות שרירים מסוימים בקרב מבוגרים עד גיל 65, כולל. בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) אינו מתאים לטיפול בקמטים שלא מושפעים מתנועות שרירי הפנים או בקמטים עדינים שנובעים ממבנה העור. 

הזרקה ישירה של בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) לשלפוחית שתן מטפלת בפעילות יתר ודליפת השתן, הכרח פתאומי לרוקן את השלפוחית וצורך תכוף יותר להגיע לשירותים, כאשר טיפול תרופתי אחר (בתרופות אנטי כולינרגיות) לא עזר או דליפת שתן בעקבות פעילות יתר של שלפוחית השתן הנובעת מפגיעה בחוט השדרה או טרשת נפוצה.

בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) עשוי להקל על סימפטומים של מיגרנה כרונית (כאבי ראש המופיעים לפחות 15 ימים בחודש, מתוכם לפחות 8 ימים עם מיגרנה) אצל מבוגרים, שלא הגיבו או הראו אי סבילות לתרופות למניעת מיגרנה.


אין להשתמש בבוטולינום טוקסין (בוטוקס) במקרים הבאים:

רגישות לרעלן בוטולינום מסוג A או לכל אחד מהמרכיבים הנוספים בזריקת בוטוקס.

זיהום במקום המיועד להזרקה.

אין להשתמש בבוטולינום טוקסין (בוטוקס) לטיפול בדליפת שתן במצבים הבאים: זיהום בדרכי השתן; אצירת שתן חריפה ללא חיבור לקטטר; יש כוונה להתחיל להשתמש בקטטר במידת הצורך.


חשוב לשים לב:

השימוש בבוטוליניום טוקסין (בוטוקס) עלול לגרום לטשטוש הראייה.

מתן מינון גבוה  או בתדירות גבוהה מהמומלץ של בוטוקס עלול לגרום ליצירת נוגדנים ולהפחית את השפעתו.

מטופלים שלא היו פעילים מבחינה גופנית לפני זריקת בוטוקס, מומלץ להתחיל כל פעילות בהדרגתיות.

טיפול בבוטוקס עבור עווית העפעף, עלול לגרום לירידה במצמוץ ולפגיעה בשטח פני העין. ייתכן שיהיה צורך בטיפות עיניים, משחות, עדשות מגע רכות או אף כיסוי מגן לסגירת העין.

בעת טיפול בבוטוקס בפעילות יתר של שלפוחית השתן עם דליפה, הרופא ירשום טיפול אנטיביוטי לשימוש לפני הטיפול ולאחריו למניעת דלקת בדרכי השתן.תגובה עם תרופות אחרות:

שימוש בתרופות הבאות בתקופה שבה נערך טיפול בבוטוקס עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

אספירין ודומיו, תכשירים נוגדי הצמתת טסיות דם, תכשירים נוגדי קרישה (מדללי דם) - שילוב עם בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) מגביר סיכון לדימומים באיזור ההזרקה.

אנטיביוטיקה (לטיפול בזיהומים) ותכשירים להרפיית שרירים.

נטילת תרופה אחרת המכילה בוטולינום טוקסין במקביל או בסמיכות של מספר חודשים עלולה להגביר את האפקט של בוטוקס.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה עורית או תוך שרירית.תדירות וזמן נטילה: פעם ב 3-4 חודשים.טווח המינון: המינון יקבע בהתאם להתויות הטיפול השונות.תחילת השפעה: ההשפעה המטיבה מתחילה להיות מורגשת תוך מספר ימים עד מספר שבועות, כתלות בהתוויות הטיפול השונות.משך השפעה: ההשפעתה המטיבה נמשכת 3-4 חודשים. תזונה: אין הגבלות.אחסון:

לשמור במקרר (2-8 מעלות)

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה הזרקה במועד שנקבע יש לפנות לרופא המטפל לקביעת מועד חדש.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול בבוטוקס תיעשה על-פי החלטת הרופא המטפל. מינון עודף: מינון עודף של בוטוקס עלול לגרום אף למוות כאשר שיתוק השרירים הנגרם עלול לפגוע בשרירי הנשימה ולהביא לאיבוד חמור של טונוס השרירים ולקשיי נשימה חמורים. במקרה של חשד למינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע לגבי הסיכונים בשימוש ממושך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, זיהום כלשהו, פרכוסים, דימום, מחלת שרירים, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת לב, חסימה של דרכי השתן, גלאוקומה, מחלה של מערכת העצבים ההיקפית (peripheral neuropathy), קשיי בליעה

תופעות לוואי

בדרך כלל, תופעות לוואי עלולות להופיע מספר ימים ממועד הזרקת הבוטוקס וחולפות לאחר מכן. במקרים נדירים, יימשכו תופעות הלוואי של בוטוקס מספר חודשים ואף למעלה מזה. יתכנו תופעות לוואי שונות בהתאם למקום הזרקת הבוטוקס והבעיה שהוא נועד לטפל בה.

תופעות לוואי כלליות של בוטוקס:

תופעות לוואי הנובעות מהתפשטות בוטולינום טוקסין (בוטוקס) מאתר ההזרקה הינן נדירות מאוד וכוללות: חולשת שרירים, עצירות, קושי בבליעה, חדירה של נוזל/מזון לריאות העלול לגרום לדלקת ריאות; קשיי בליעה, במקרים נדירים חמורים נגרם מוות עקב קשיי בליעה.

תופעות נדירות הקשורות בלב: קצב לב לא סדיר, התקף לב; מוות עקב בעיות בלב, לרוב אצל אנשים שכבר סבלו ממחלות אלה.

תגובות אלרגיות נדירות אלרגיה בעור (סרפדת), נפיחות כולל נפיחות בפנים ו/או בגרון, חרחור בנשימה, תחושת עילפון, קוצר נשימה.

נדיר מאוד: גלאוקומה; התקפים או פרכוסים בעיקר במטופלים שחוו בעבר תופעות אלו (בעיקר בילדים עם שיתוק מוחין).

תופעות לוואי נוספות של בוטוקס: תגובה אלרגית, אובדן הולכת עצב או הצטמקות השריר המוזרק, דיכוי נשימתי, דלקת ריאות הנובעת משאיפה אקראית של אוכל, שתיה, רוק או הקאה, מחלת שרירים כרונית (מיאסתניה גרביס), טשטוש ראייה, קשיים בבהירות ראייה, פזילה, עילפון, כאב/חוסר תחושה/או חולשה המתחיל בעמוד השדרה, צניחת שרירים בצד אחד של הפנים, חולשת/שיתוק שרירי הפנים, קשיים בהזזת הזרוע והכתף, ירידת תחושה בעור, כאבי שרירים, כאב בטן, שלשול, הקאות, ירידה בתיאבון, חום, פריחה, תחושה כללית לא טובה, קשיי קול ודיבור, גרד, הזעת יתר, נשירת שיער, ירידה בשמיעה, רעשים באוזן, ורטיגו, ירידת תחושה.


יש לפנות מיד לרופא או לעזרה רפואית אם הזרקת בוטוקס גורמת לבעיות הבאות:

קשיי נשימה, בליעה ו/או דיבור.

תגובה אלרגית בעור (סרפדת), נפיחות כולל נפיחות בפנים ו/או בגרון, חרחור בנשימה, תחושת עילפון וקוצר נשימה (תסמינים אפשריים של תגובה אלרגית חריפה).

חוסר יכולת לתת שתן באופן פתאומי אצל אדם שטופל בבוטוקס עקב פעילות יתר של שלפוחית השתן.

שמות מסחריים

בוטוקס Botox טרדיס גת דיספורט Dysport מדיסון פרמה