חומצה איבנדרונית

שייך לקבוצת:
ביספוספונאטים, תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה איבנדרונית נכללת במשפחת הביספוספונאטים והיא ניתנת בכדורים דרך הפה או בעירוי לתוך הוריד. שימושיה הן להפחתת כאבים בעצמות ולמניעת אירועים הקשורים בעצמות (כגון: שברים פתולוגיים וסיבוכים בעצם הדורשים טיפול קרינתי או ניתוח) בקרב חולי סרטן השד ובעלי גרורות בעצמות. בצורת עירוי מיועדת גם לטיפול ברמת יתר של סידן (היפרקלצמיה) הנובעת ממחלות ממאירות. כמו תרופות אחרות ממשפחה זו, חומצה איבנדרונית נקשרת לרקמת העצם ומונעת את תהליך ספיגת העצם באמצעות עיכוב האוסטאוקלסטים, אותם תאים הסופגים סידן מן העצם ומן הסחוס, וכך גורמים לדלדול ולשבירה של רקמת העצם. מאחר וחומצה איבנדרונית עלולה לגרום לירידה ברמת הסידן בדם (היפוקלצמיה), ייתכן והרופא ימליץ על תוספת של סידן וויטמין D כדי להגביר את ספיגת הסידן בעצם.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים נוגדי דלקת לא סטרואידים]: בשילוב עם חומצה איבנדרונית, הנלקחת דרך הפה, גובר הסיכון לגירוי מערכת העיכול. [אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים]: תרופות ממשפחה זו הנלקחות דרך הפה או הוריד, בשילוב עם חומצה איבנדרונית, עלולות להגביר את הסיכון לירידה משמעותית ברמת הסידן בגוף (היפוקלצמיה) ולפגיעה בתפקוד הכליות. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של תפקוד הכליות, רמות סידן ומגנזיום, לפני ואחרי הטיפול. [משתני לולאה, כגון: פורוסמיד]: סיכון לירידה משמעותית ברמת הסידן בגוף (היפוקלצמיה). יש להשתמש בזהירות, תוך ניטור קפדני של תפקוד הכליות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות או תמיסה לעירוי תוך ורידי.תדירות וזמן נטילה: טבליות- פעם ביום, בבוקר, 30 דקות לפני הארוחה או השתייה הראשונה ולפני נטילת תרופות אחרות או תוספי מזון. יש לקחת המנה עם כוס מלאה של מי ברז בלבד ולהישאר במצב זקוף (ישיבה או עמידה), 60 דקות לאחר נטילת התרופה. עירוי תוך ורידי- פעם ב 3-4 שבועות למשך 15 דקות או באופן חד-פעמי.טווח המינון: למניעת פגיעת עצמות בחולות סרטן השד ובעלי גרורות בעצמות: טבליות- 50 מ"ג, פעם ביום. עירוי- 6 מ"ג, פעם ב 3-4 שבועות. לטיפול ברמת יתר של סידן (היפרקלצמיה): 2-6 מ"ג, כמנה חד-פעמית.תחילת השפעה: במקרה של טיפול ברמת יתר של סידן (היפרקלצמיה), רמת הסידן חוזרת לנורמה לרוב תוך שבוע.משך השפעה: במקרה של טיפול ברמת יתר של סידן (היפרקלצמיה), רמת הסידן עלולה לעלות שוב מעל הנורמה תוך 18-26 יום.תזונה: יש להימנע בזמן מתן חומצה איבדרונית ממזונות בעלי תכולה גבוהה של סידן או מנטילתויטמינים עם מינרלים (יש ליטול בהפרש של שעה-שעתיים אחסון: מנה שנשכחה: לגבי הטבליות: אם נשכחה נטילת התרופה בזמן קצוב יש ליטול מנה מיד כשנזכרים, אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד או יותר ממנה אחת באותו היום. לגבי העירוי: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן תחת השגחה רפואית.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: יש לדווח לרופא במידה ומופיעים תסמינים של תת-סידן בדם, כגון: נימול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר וקצב לב לא תקין. במקרה של נטילת מינון עודף (דרך הפה) יש לשתות כוס מלאה של חלב ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי השימוש בתרופה בנשים הרות. ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון רציני לעובר. השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול מומלץ לערוך בדיקות תפקודי כליות ורמות סידן, פוספט ומגנזיום בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, רמות סידן נמוכות, אי ספיקת כליות (renal failure), חוסר בויטמין D, קשיי בליעה, מחלת החזר קיבה וושט (GERD)

תופעות לוואי

תופעות נפוצות כוללות: תסמינים דמויי שפעת, עייפות וחולשה, חום, כאבים בעצמות, בחילה או הקאה, כאבים בפרקים ובשרירים וחוסר תיאבון. רוב התסמינים הם בדרך כלל קלים וחולפים לאחר מספר ימים. בנוסף, במקרה של נטילה דרך הפה, ייתכנו קשיי עיכול כגון צרבות וכאבי בטן. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: גירוי בוושט, שינוי בטעם, קשיי בליעה, כאבים בחזה וירידה ברמות סידן, מגנזיום ופוספט בדם. תסמינים של תת-סידן בדם כוללים: נימול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר וקצב לב לא תקין. יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

בונט Bonat רוש ישראל