סינאקלסט

שייך לקבוצת:
תכשירים קלצימימטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סינאקלסט הינה תרופה קלצימימטית המעכבת שחרור של הורמון ( PTH (parathyroid hormone מבלוטת יותרת התריס (פארא-תירואיד). סינאקלסט משמשת לטיפול בפעילות יתר משנית של בלוטת יותרת התריס (היפרפאראתירואידיזם) שהתפתחה בקרב חולים הסובלים מכשל כליות כרוני חמור ומטופלים בדיאליזה. שימוש נוסף הוא לטיפול בהיפרקלצמיה (יתר סידן בדם) בחולים עם קרצינומה בבלוטת יותרת התריס. בניגוד לויטמין D ואנלוגים, בטיפול עם סינאקלסט אין חשש לעליית רמות סידן ופוספאט בדם. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן בחילה, הקאה וסחרחורת ובשימוש ממושך עולה הסיכון למצב של היפוקלצמיה.

תגובה עם תרופות אחרות: [קטוקונאזול ואיטראקונאזול, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס: כגון- ריטונאביר]: תרופות אלו מעכבות את הפירוק של סינאקלסט בכבד וכך מגבירות את השפעתה וכתוצאה עולה הסיכון לתופעות לוואי. [פלקאיניד, תיורידאזין ותרופות נוגדות דיכאון ממשפחת הטריציקליים]: השפעת תרופות אלו גוברת ע"י סינאקלסט והסיכון לתופעות הלוואי שלהן גובר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: לטיפול בהיפרפאראתירואידיזם: מינון התחלתי של 30 מ"ג פעם ביום, כאשר ניתן לעלות עד 180 מ"ג ביום. לטיפול בהיפרקלצמיה: מינון התחלתי של 30 מ"ג, פעמיים ביום, כאשר ניתן לעלות עד ל90 מ"ג, 3-4 פעמים ביום. לרוב שינויים במינון יעשו כל 2-4 שבועות.תחילת השפעה: תוך 2-6 שעות. השפעה מלאה תתקבל תוך 4-6 שבועות.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: יש ליטול עם האוכל או מיד אחריו.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לוותר על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם יש שיפור במצב הרפואי, אין להפסיק הטיפול ללא הוראת הרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף עולה הסיכון למצב של היפוקלצמיה שמתבטא בנימול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר וקצב לב לא תקין. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עולה הסיכון לפתח היפוקלצמיה. במהלך הטיפול יש לנטר רמות סידן, פוספאט והורמון יותרת בלוטת התריס (PTH) בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של פרכוסים, אלרגיה, מחלת כבד, הנקה, רמות סידן נמוכות

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות כוללות: בחילה, הקאה, שלשול, כאב בחזה וסחרחורת. תופעות פחות נפוצות: כאב בשרירים ובמפרקים, יתר לחץ דם, ירידה במשקל וסימני היפוקלצמיה (נימול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר, קצב לב לא תקין).

שמות מסחריים

מימפרה Mimpara מדיסון פרמה