לנלידומיד

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לנלידומיד, נגזרת של תרופה ידועה בשם תלידומיד, אושרה לשימוש בשילוב עם מינון גבוה של דקסאמתאזון כטיפול בחולי מיאלומה נפוצה, שלא הגיבו לטיפול קודם אחד לפחות. לנלידומיד הינה תרופה אימונומודולטורית, כלומר בעלת השפעה על התגובה החיסונית של הגוף ובנוסף היא מפחיתה את התהליך האנגיוגני של יצירת כלי-דם חדשים היכולים להזין את תאי הסרטן. נמצא גם שלנלידומיד יעילה בחולים עם תסמונות מיאלודיספלסטיות (MDS), בעיקר בחולים עם הפרעה ציטוגנטית של חסר בכרומוזום 5q. לנלידומיד, בדומה לתלידומיד, בעלת השפעה טרטוגנית בהריון, לכן היא אסורה בתכלית על נשים הרות ומיניקות. יתרה מכך על נשים הנוטלות תרופה זו להשתמש ב-2 אמצעי מניעה במקביל, במהלך הטיפול, כחודש לפני וכחודש אחרי הטיפול. לנלידומיד עלולה לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות הלוואי השכיחות ביותר כוללות: בחילה, שלשול, עצירות, יובש וגירוי בעור, אף נוזל או סתום, כאבי שרירים ומפרקים, כאב ראש ועייפות.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: בשילוב עם לנלידומיד ישנו חשש לעליית רמות דיגוקסין בסרום וכתוצאה סיכון מוגבר לתופעות לוואי. יש לנטר רמות דיגוקסין ואם צריך לשנות מינון בהתאם. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון]: מתן של לנלידומיד בשילוב עם תרופות אחרות לדיכוי מערכת החיסון מגביר את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפסולות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: טיפול בתסמונות מיאלודיספלסטיות (MDS)- מינון יומי של 10 מ"ג. (התאמת מינון מחדש במקרה שמתפתחת תרומבוציטופניה) טיפול במיאלומה נפוצה- מינון יומי של 25 מ"ג למשך 21 מתוך 28 ימים.תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: 3 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם עברו יותר מ-12 שעות מהזמן נטילה הרצוי ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת התרופה מבלי להיוועץ עם רופא.מינון עודף: במקרה של חשד למינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית, למרות שלא צפוי מצב מסכן חיים.

אזהרות

הריון: התרופה מאד מסוכנת לעובר, ולכן אין לקחת אותה בזמן או לפני הריון. (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: על החולים לעבור בדיקות דם מידי שבוע במשך שמונה שבועות לפחות מתחילת הטיפול לזיהוי תרומבוציטופניה ותיקון המינון צריך להיעשות על פי הצורך, כתלות בספירת הטסיות הבסיסית. לאחר מכן ניטור יעשה פעם בחודש.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אירוע מוחי, קרישי דם, תפקוד כליתי לקוי, הריון

תופעות לוואי

לנלידומיד , בדומה לתלידומיד, בעלת השפעה טרטוגנית בהריון ואפילו מנה אחת שלה בהריון עשויה לגרום למומים קשים ביילוד. לכן היא אסורה בתכלית על נשים הרות ומיניקות. תופעות נפוצות כוללות: בחילה, שלשול, עצירות, יובש וגירוי בעור, אף נוזל או סתום, כאבי שרירים ומפרקים, כאב ראש ועייפות. תופעות חמורות הדורשות פניה לרופא: כאב בחזה, קושי בנשימה, שיעול דמי ותסמינים דמויי שפעת (חום, שפעת, שיעול, כאבים). בנוסף ייתכנו הפרעות כגון: תרומבוציטופניה, לויקופניה ונויטרופניה.

שמות מסחריים

רבלימיד Revlimid