תלידומיד

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תלידומיד הינה תרופה ששווקה כתרופת שינה בשנות החמישים והשישים וכתרופה העוזרת להתמודד עם בחילות בוקר בהריון, אך השימוש בה גרם להולדת אלפי תינוקות פגועי גפיים ולכן הוצאה משימוש במשך שנים ארוכות. בשנים האחרונות חזרה לשימוש והיא מאושרת, בשילוב עם מינון גבוה של דקסאמתאזון, לטיפול במיאלומה נפוצה לאחר כשל בטיפול סטנדרטי וכטיפול בהתבטאויות עוריות של מחלת הצרעת ENL (Erythema nodosum leprosum) בדרגת חומרה בינונית עד קשה. יעילותה בטיפול במיאלומה נפוצה נובעת מהעובדה שהיא תרופה אימונומודולטורית, כלומר בעלת השפעה על התגובה החיסונית של הגוף ובנוסף היא מפחיתה את התהליך האנגיוגני של יצירת כלי-דם חדשים היכולים להזין את תאי הסרטן. תלידומיד בעלת השפעה טרטוגנית בהריון, לכן היא אסורה בתכלית על נשים הרות ומיניקות. יתרה מכך על נשים הנוטלות תרופה זו להשתמש ב-2 אמצעי מניעה במקביל, במהלך הטיפול, כחודש לפני וכחודש אחרי הטיפול. תופעות הלוואי כוללות נזק עצבי (נוירופתיה) שביטויו נימול, שריפה בכפות ידיים ורגליים, וחוסר תחושה. כמו כן היא גורמת לטשטוש ונמנום, עשויה לגרום לפריחה ותופעות אלרגיות, ירידה בלחץ הדם וירידה במספר תאי הדם הלבנים. אין לתת מתחת לגיל 12


תגובה עם תרופות אחרות:
יש ליידע רופא/רוקח כאשר נלקחות אחת או יותר מהתרופות:  גלולות שינה,  תרופות המשמשות לטיפול בדיכאון או חרדה, תרופות המשמשות לטיפול בבעיות לב ו/או לחץ דם גבוה, תרופות שיכולות לגרום דימום, כמו אספירין, אמצעים הורמונליים למניעת הריון, תרופות המשמשות לטיפול באנמיה, טיפול הורמונלי חלופי,  תרופות המשמשות לטיפול בסרטן, כמו וינקריסטין, תרופות המשמשות לטיפול באיידס, כמו זלסיטאבין ודידאנוזין.
[תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, להרפיית שרירים, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים)] : בשילוב עם תלידומיד מוגברת תחושת הטשטוש שהיא גורמת. יש להיזהר במתן משולב זה. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון]: מתן של תלידומיד בשילוב עם תרופות אחרות לדיכוי מערכת החיסון מגביר את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום לפחות שעה לאחר האוכל, עדיף בשעות הערב.טווח המינון: לטיפול במיאלומה נפוצה- 200 מ"ג ביום. לטיפול בתסמיני צרעת- 100-400 מ"ג ביום.תחילת השפעה: לא ידוע.משך השפעה: 5-7 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה לפחות שעה לאחר האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. אין ליטול מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראת הרופא פרט למצבים הבאים: סימני הופעת קריש דם: קשיי נשימה, כאב בחזה, נפיחות בזרועות וברגליים. סימני נוירופתיה: נימול, שריפה בכפות ידיים ורגליים וחוסר תחושה.מינון עודף: אין דיווחים לגבי מצב מסכן חיים במקרה של מינון עודף.

אזהרות

הריון:

תלידומיד גורם למומים מולדים חמורים או למוות של העובר. אין להשתמש במהלך הריון וכן בעת תכנון הריון. כמו כן נדרשת מניעת הריון  4 שבועות מזמן סיום הטיפול.

גם גברים המטופלים בתרופה חייבים להשתמש תמיד בקונדום במהלך קיום מגע מיני עם אשה המסוגלת להרות, ובמהלך 4 שבועות לאחר הפסקת התרופה.

הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לפני טיפול ממושך בתכשיר ובמהלכו, יש לבצע בדיקות תפקוד מערכת העצבים ובנוסף בתקופת הטיפול בתכשיר יש לערוך בדיקות של תפקוד בלוטת התריס. על נשים המסוגלות להרות, לעבור בדיקות לשלול הריון 24 שעות לפני התחלת הטיפול וכן כל שבוע בחודש הראשון לטיפול ולאחר מכן כל שבועיים-חודש.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אפילפסיה (כפיון), פרכוסים, קרישי דם, ספירת דם נמוכה, פגיעה במערכת העצבים

תופעות לוואי

תופעות לוואי : חולשה, כאב ראש, נימנום, עצירות, קשיי עיכול, בחילה, הקאה, סחרחורת, חרדה, כאב בחזה, חולשת שרירים, יובש בפה ובעור, עליה בתיאבון ושינויים במצב הרוח, קושי בקואורדינציה, תחושת עייפות. 

תופעות לואי חמורות המחייבות הפסקת נטילה ופנייה לרופא באופן מיידי: אלרגיה פתאומית, גרד, התנפחות של הפנים, השפתיים או הלשון, תגובות עוריות חמורות, חום גבוה, צמרמורות, טשטוש ראייה, כאב ראש חמור. כאב פתאומי בחזה או קושי בנשימה. הקאת דם, דימום מפי הטבעת, כאבי בטן, שתן כהה, הצהבת עור או/ו עיניים.


אין לתרום דם במהלך הטיפול ואף 4 שבועות לאחר סיומו.

שמות מסחריים

תלידומיד סלג'ן Thalidomide celgene ניאופרם