בוספירון

שייך לקבוצת:
נוגדי חרדה - אחרים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


בוספירון הינה תרופה נוגדת חרדה ממשפחת האזאספירונים, משפחה חדשה של תרופות נוגדות חרדה. תרופות אלה עובדות על קולטנים שונים במוח מתרופות השייכות למשפחת הבנזודיאזפינים ותרופה זו מרדימה פחות. משתמשים בבוספירון לטיפול בהפרעת חרדה מוכללת (שביטוייה, בין השאר, הינם דאגנות יתר, חרדה יומיומית ודיכאון). תופעות הלוואי העיקריות של התרופה כוללות כאב ראש, בחילה וסחרחורת.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות פסיכוטרופיות אחרות]: יש להיזהר בשילוב עם בוספירון. [חוסמי MAO]: אין לקחת בוספירון יחד עם תרופות אלו. [האלופרידול]: בוספירון עשוי להעלות את רמת האלופרידול בדם, אולם המשמעות הקלינית של תופעה זו אינה ידועה. [נפאזודון]: תרופה זו מעלה את ריכוזי הבוספירון בדם ואת פעולתו. [אריתרומיצין]: מעלה את ריכוזי התרופה בדם וכן את שכיחות תופעות הלוואי שלה. [איטראקונאזול]: מעלה את ריכוזי התרופה בדם ואת שכיחות תופעות הלוואי שלה. לפיכך בשילוב התרופות ביחד יש להוריד את מינון התרופות. [וארפארין]: בוספירון מגבירה את יכולת דילול הדם של הוארפארין וכתוצאה מכך גובר הסיכון לדימומים. יש לנטר את ערכי ה-INR בשילוב התרופות ובמידת הצורך להוריד את מינון הוארפארין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: מנת התחלה: 15 מ"ג ביום. מנת אחזקה: 15-60 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 3-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בבעלי חיים נמצא כי התרופה בטוחה בהריון. בבני אדם אין מספיק מחקרים. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: התרופה עלולה לעבור לחלב אם, כיוון שהשפעתה על התינוק אינה ידועה, מומלץ להימנע.תינוקות וילדים: בטיחות התרופה לא הוכחה בילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה ההשפעה של שימוש ממושך בתרופה זו.ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב המשתמשים מתמודדים היטב עם התרופה. יחד עם זאת, תופעות לוואי שכיחות הינן טשטוש, בחילה, כאב ראש, עצבנות וריגוש.

שמות מסחריים

סורבון Sorbon יוניפארם