פגפילגראסטים
שייך לקבוצת:
גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פגפילגראסטים משמשת להפחתת משך הנויטרופניה ושכיחות חום נויטרופני בחולי סרטן המטופלים בכמותרפיה הניתנת במרווחים של 14 יום או יותר. פגפילגראסטים הינה הדור החדש של G-CSF, המעוררת ייצור של תאי דם לבנים במוח העצם, הנקראים נויטרופילים, באופן דומה לפילגראסטים. יעילות פגפילגראסטים דומה לפילגראסטים אך החידוש בתרופה מאפשר השגת תוצאות דומות בזריקה אחת בלבד לכל מחזור טיפול כמותרפי. פגפילגראסטים בעלת מנגנון בקרה עצמי המאפשר את פינוי התרופה מהגוף רק כשפעילותה מסתיימת. הפינוי נעשה ע"י תאי הדם הלבנים בעצמם ולכן כל עוד רמתם נמוכה נשארת התרופה בגוף וברגע שפעולת התרופה הושלמה וכמות תאי הדם הלבנים עולה, הם מפנים אותה מהגוף. באופן זה התרופה מתאימה את עצמה לכל מטופל, על פי התגובה האינדיבידואלית שלו לטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות ציטוטוקסיות]: אין להשתמש בפגפילגראסטים במהלך 14 יום לפני או במהלך 24 השעות שלאחר קבלת הכמותרפיה. [תרופות המגבירות שחרור נויטרופילים (לדוגמה: ליתיום)]: בשילוב עם ליתיום עולה הסיכון ללויקוציטוזיס ותרומבוציטופניה. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית.תדירות וזמן נטילה: פעם במחזור טיפול כמותרפי, הזריקה ניתנת כ-24 שעות מסיום הטיפול הכמותרפי.טווח המינון: מנה של 6 מ"ג בזריקה עצמית, תת עורית. (המינון אחיד לכל טווח המשקלים מעל 45 ק"ג)תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: 15-80 שעות. פינוי התרופה תלוי במספר הנויטרופילים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במקרר, להגן מפני אור. ניתן לשמור בטמפרטורת החדר לא יותר מ-72 שעות.מנה שנשכחה: חשוב לא לשכוח להזריק את המנה! במידה ונשכחה מנה יש להזריק מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק על-פי הוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת בדרך-כלל תחת השגחה רפואית. ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע ספירת דם מלאה לפני תחילת הטיפול ובאופן סדיר במהלך הטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, הנקה, מחלת דם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עלולות לכלול כאבים בעצמות, כאבי ראש, בחילה, הקאה, שלשול, עצירות וכאבי שרירים. בנוסף תיתכן אדמומיות וכאב במקום ההזרקה. מצבים נדירים כוללים: דלקת ריאות ובצקת בריאות, תרומבוציטופניה ולויקוציטוזיס, דלקת של האאורטה (כלי הדם הגדול אשר מעביר דם מהלב לגוף): התסמינים יכולים לכלול חום, כאבי בטן, חולשה, כאב גב ועליה במדדי דלקת.

שמות מסחריים

ניולסטים Neulastim רוש ישראל