נפארלין

שייך לקבוצת:
אנלוגים של GNRH
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נפארלין הינו אנלוג סינטטי של ההורמון האנדוגני, GNRH (Gonadotrophin Releasing Hormon) , הקרוי גם LHRH. אנלוג זה מדמה רמה גבוהה בדם של ההורמון וכך לאחר מתן ממושך גורם לעיכוב שחרור גונאדוטרופינים (LH ו FSH ) מההיפופיזה. ירידה ברמות הורמונים אלו תביא, בהתאם, לירידה בהפרשת ההורמונים המתאימים מהשחלה ומהאשך (אסטרוגן וטסטוסטרון). נפארלין משמש בטיפולי פוריות בהפריה חוץ גופית- כך שדיכוי ההורמונים מאפשר ניטרול מנגנון הביוץ הטבעי באופן זמני על מנת לגרום לביוץ מתוזמן. נפארלין משמש בנוסף לטיפול באנדומטריוזיס וכטיפול בילדים עם התבגרות מינית מוקדמת.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות פרכוסים וקורטיקוסטרואידים]: בשילוב עם נפארלין גובר הסיכון לאובדן סידן מהעצם. [תרופות אחרות הניתנות דרך האף]: יש לאפשר הפרדה של 30 דקות בינם לבין נפארלין.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרסיס לאף.תדירות וזמן נטילה: בוקר וערב. בטיפול באנדומטריוזיס: יש להתחיל את הטיפול ביום 2-4 למחזור הווסת, כאשר משך הטיפול לא יעלה על 6 חודשים. בטיפולי פוריות: יש להתחיל ביום ה-2 או ביום ה-21 למחזור, עפ"י הוראת הרופא. הטיפול נמשך עד להשגת דיכוי פעילות ההיפופיזה (בד"כ 4 שבועות) ובמהלך 8-12 ימים נוספים בשילוב עם גונאדוטרופינים. באם לא הושג דיכוי תוך 12 שבועות יש להפסיק הטיפול בתכשיר.טווח המינון: לאנדומטריוזיס: 2 מנות ביום (400 מק"ג ביום), אחת לנחיר אחד בבוקר ומנה נוספת לנחיר השני בערב. המינון עלול לעלות ל 800 מק"ג ביום. לטיפולי פוריות: מנה לכל נחיר, בבוקר ובערב (800 מק"ג ביום). להתבגרות מינית מוקדמת: 1600-1800 מק"ג ביום.תחילת השפעה: 4-8 שבועות.משך השפעה: 4 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. במקרה שהוחמצו מספר מנות גובר החשש להריון ויש לדווח על-כך לרופא המטפל באופן מיידי.הפסקת התרופה: גם אם לא חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול ללא היוועצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של חשד למינון עודף יש לפנות לרופא המטפל, על-אף שלא צפויים תסמינים מסכני חיים.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (X) יש לשלול הריון לפני תחילת הטיפול . מומלץ להשתמש באמצעי מניעה מכניים לפחות חודש לפני הטיפול ובמהלכו.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו מעבר ל-6 חודשי טיפול כדי למנוע אובדן סידן מהעצם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, אלרגיה, דימום מהנרתיק, דלדול עצם (אוסטאופורוזיס)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות הן: גלי חום, יובש בנרתיק, אקנה, כאבי שרירים או גירוי ברירית האף. ייתכנו בנוסף כאבי ראש, שינויים בחשק המיני, הקטנה בגודל השדיים או נימול. במקרה של נזלת יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. בשימוש ממושך עולה הסיכון לאובדן סידן מהעצם. 2-7 שבועות לאחר התחלת הטיפול הווסת יפסק, יש לפנות לרופא אם אין הפסקת הווסת.

שמות מסחריים

סינרל Synarel פייזר ישראל