אדפלן

שייך לקבוצת:
נגזרות ויטמין A, תרופות קראטוליטיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אדפלן הינה תרופה הדומה מבחינה כימית לויטמין A והיא מיועדת לטיפול באקנה. למרות שמנגנון הפעולה שלה אינו לגמרי ידוע, משערים שהיא פועלת לשחרור פקקי חלב התקועים בזקיקי השערה. יעילותה בסילוק פקקי חלב (קומדונים) זהה לזו של חומצה רטינואית (ויטמין A) אולם היא גם בעלת פעילות אנטי-דלקתית וגורמת פחות לגירוי העור. בנוסף לכך אדפלן מעודדת את קילוף תאי העור המתים. בשבועות הראשונים של הטיפול באדפלן, העור עלול להיות יבש, אדמומי ומגרד, אך מצב זה משתפר עם המשך הטיפול. כמו כן, בשלבי הטיפול הראשונים, תיתכן החמרה בפצעי הבגרות, מצב הנובע מפעילות התרופה בפצעים עמוקים יותר שלא נראו מקודם וגם הוא חולף עם התקדמות הטיפול. בנוסף לכך, אדפלן גורמת לרגישות לשמש ועל כן יש להימנע מחשיפה לשמש ולהשתמש בקרם הגנה לפני כל חשיפה לשמש.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים אחרים לטיפול בעור]: תכשירים הגורמים לייבוש יתר של העור, כגון: סבונים, תכשירי ניקוי ותכשירים המכילים אלכוהול. וכן תכשירים הגורמים לקילוף העור, כגון: סולפור, רזורצינול, בנזואיל פראוקסיד וחומצה סליצילית (Salicylic acid). בשימוש במקביל לאדפלן גובר הסיכון לגירוי, יובש וקילוף העור.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, ג'ל.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בערב.טווח המינון: ריכוז התכשירים: 0.1%.תחילת השפעה: לרוב תתקבל השפעה מטיבה תוך 8-12 שבועות. משך השפעה: ההשפעה נמשכת כל עוד התרופה בשימוש.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים , אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתכשיר מבלי להיוועץ עם הרופא המטפל.מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים: אדמומיות, גירוי וקשקשת בעור. יש לפנות לרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מוגבל לתקופה של חצי שנה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, פצעים או עור סדוק באיזור המריחה

תופעות לוואי

במהלך 4 השבועות הראשונים לטיפול תיתכן הרעה במצב העור, הכוללת יובש בעור, אודם, גירוי, עיקצוץ וקשקשת. תופעות אלו אמורות לפחות עם המשך השימוש, אך אם אין שיפור יש לפנות לרופא המטפל. במקרה של תופעות אלרגיה (פריחה בעור, קשיי נשימה, התנפחות הפנים, השפתיים, הלשון או הצוואר) יש להפסיק הטיפול בתכשיר ולפנות לרופא המטפל. אדפלן גורמת לרגישות לשמש ועל כן יש להימנע מחשיפה לשמש ולהשתמש בקרם הגנה לפני כל חשיפה לשמש.

שמות מסחריים

אדפרין Adaferin תרו תעשייה רוקחית