חומצה היאלורונית

שייך לקבוצת:
כאב, משככי , עיניים, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה היאלורונית הינה חומר המצוי באופן טבעי בסחוס ובנוזל הסינוביאלי סביב המפרקים, בעור ובנוזל הזגוגי המיימי של העין. היא בעלת יכולת ספיחת נוזלים ולכן תורמת לריכוך וגמישות הרקמות השונות בה היא נמצאת. מתן של חומצה היאלורונית מבחוץ תורם לשיפור מצבים שונים, כגון: דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) המלווה בדלקת וכאב, המאופיינת באובדן צמיגותו וגמישותו של הנוזל הסינוביאלי. הטיפול נעשה ע"י זריקות מקומיות לחלל מפרק הברך. שימוש נוסף, גם כן בזריקות, הוא למילוי קמטים בפנים. חומצה היאלורונית נמצאת גם בטיפות עיניים לטיפול ביובש בעיניים ובתמיסות שונות המשמשות במהלך ניתוח קטרקט. מכיוון שמדובר בחומר הזהה לחומר המצוי בגוף, הטיפולים השונים לרוב אינם כרוכים בתופעות לוואי פרט לתופעות מקומיות קלות הקשורות לצורת המתן.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש לאפשר מרווח של 5 דקות בין סוגים שונים של טיפות עיניים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים, זריקות.תדירות וזמן נטילה: זריקות למפרק הברך- פעם בשבוע, עבור 3 שבועות רצופים. זריקות למילוי קמטים - הזרקה חד פעמית לתקופה של 6-12 חודשים. טיפות עיניים- 4-8 פעמים ביום.טווח המינון: זריקות לברך- 2 מ"ל (20 מ"ג), פעם בשבוע, עבור 3 שבועות. טיפות עיניים- טיפה אחת, 4-8 פעמים ביום.תחילת השפעה: הזריקות משפיעות תוך מספר שבועות. טיפות העיניים- השפעה מיידית.משך השפעה: זריקות לברך - מחזור טיפולי, של 3 שבועות, משפיע למשך 12 שבועות. זריקות למילוי קמטים - השפעה ממוצעת לתקופה של 6-12 חודשים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: את הזריקות יש לשמור במקרר, להגן מפני אור. אין להשתמש בבקבוקון טיפות העיניים מעבר ל-12 שעות מהפתיחה.מנה שנשכחה: לגבי הזריקות, לא סביר שתישכח מנה, כיוון שהטיפול ניתן ע"י צוות רפואי. לגבי הטיפות, השימוש הוא לפי הצורך.הפסקת התרופה: לגבי הזריקות, הפסקת הטיפול תיעשה עפ"י החלטת הרופא. לגבי הטיפות, ניתן להפסיק הטיפול במידת הצורך.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בטיפות העיניים לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, זיהום כלשהו, ברקית (glaucoma)

תופעות לוואי

טיפות העיניים - אדמומיות קלה וטשטוש ראיה זמני. זריקות - תופעות באזור ההזרקה (אדמומיות ,נפיחות קלה, שטפי דם ובצקות) ובמקרים נדירים ייתכנו תופעות כגון: בחילה, עייפות, כאב גב ועליית לחץ הדם.

שמות מסחריים

איקון Eyecon