סודיום ציטרט + גליצרול + סודיום לאוריל סולפואצטט
שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

התכשיר משתייך לקבוצת התרופות המשלשלות ומיועד להקלת עצירות. אופן פעילותו הוא ע"י ריכוך היציאות כאשר פועל תוך זמן קצר וניתן למשך תקופה קצרה. התכשיר מיועד רק לעצירות הנמשכת מספר ימים ואין הצדקה לשימוש כשמדובר בחוסר פעילות המעיים ליום או יומיים. כמו כן, אין להשתמש בו למטרות אחרות כגון "ניקוי הגוף" ואין להשתמש במצבי עצירות כרונית מחשש להפרת מאזן האלקטרוליטים בגוף. יש להמנע ממתן תכשיר זה לחולים הסובלים מאי ספיקת לב, חסימה או נקב במעיים, חוסר תפקוד כרוני של המעיים, דלקת מעי חריפה, כיב במערכת העיכול, והסובלים מהפרעה אלקטרוליטית כלשהי.

תגובה עם תרופות אחרות: [משתנים, דיגוקסין ותרופות משלשלות אחרות]: סיכון מוגבר להפרת מאזן האלקטרוליטים בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: חוקן.תדירות וזמן נטילה: המינון המקובל בהעדר הוראה אחרת מהרופא הינו שפופרת אחת בעת הצורך.טווח המינון: שפופרת אחת בעת הצורך.תחילת השפעה: מיקרולט פועל בדרך כלל תוך 15 עד 60 דקות.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: יש להקפיד על שתיית נוזלים ותזונה עשירה בסיבים, לסיוע בריכוך הצואה.אחסון: מנה שנשכחה: לא רלבנטי, כיוון שהשימוש הוא לפי הצורך.הפסקת התרופה: אם מופיע דימום בפי הטבעת או במצב של חוסר פעילות המעיים יש להפסיק נטילת המשלשל ולהיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף התסמינים העלולים להופיע: התייבשות, שלשול, ירידת לחץ דם, טכיקרדיה או ברדיקרדיה, הפרעות נשימה, דום לב, פרכוסים וחרדה. במצב של מינון עודף יש לפנות בדחיפות לקבלת עזרה רפואית שתכלול מתן של נוזלים ואלקטרוליטים.

אזהרות

הריון: לא ידוע אם שימוש בתכשיר יגרום לתופעות בלתי רצויות לעובר. יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לתלות בתכשירים משלשלים כגון זה. אין להשתמש בתכשיר לעיתים קרובות או מעבר לשבוע ברציפות מבלי להיוועץ ברופא. שימוש יתר עלול להוביל למצב של התייבשות עקב איבוד נוזלים ואפילו נזק למעיים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הצרות ידועה של המעי, מחלה דלקתית של המעי, הריון, הפרעות בכלי הדם, מחלת לב, כאב בטן, דימום לא מוסבר מהחלחולת

תופעות לוואי

תופעת הלוואי הנפוצה היא גירוי מקומי חולף סביב פי הטבעת. יש לפנות לרופא אם תופעה זו נמשכת או מטרידה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: דימום בפי הטבעת, העדר פעילות מעיים לאחר שימוש בתכשיר, שלפוחיות, כאב, תחושת שרפה, גרד, שלשול, אבדן נוזלים, פריחה או דלקת מקומית (נדיר) יש להפסיק טיפול ולפנות לרופא מיד. תופעות לוואי בילדים או בקשישים: חולשה, הזעה מוגברת, פרכוסים. יש להפסיק טיפול ולפנות לרופא מיד.

שמות מסחריים

מיקרולט Microlet דקסל