פלואוצינולון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלואוצינולון הינו קורטיקוסטרואיד בעל עוצמה בינונית המשמש לטיפול בדלקות עור המגיבות לקורטיקוסטרואידים ולטיפול בספחת (פסוריאזיס), בעיקר של הקרקפת. אין להשתמש בתכשיר זה בדלקת האוזן החיצונית אם קיים נקב בעור התוף וכמו כן אין להשתמש בתרופה זו על שטחי עור נרחבים או פצעים פתוחים. זהירות מיוחדת נדרשת בשימוש אצל ילדים ומתבגרים כאשר השימוש בגילאים אלה חייב להיות מלווה במעקב רפואי. כמו בשאר הקורטיקוסטרואידים, שימוש יתר בפלואוצינולון עלול לגרום לדלדול של העור ולספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות.

תגובה עם תרופות אחרות:

אין להשתמש ביחד עם קורטיקוסטרואידים נוספים.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, שמפו.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: קרם, משחה - שכבה דקה 1-2 פעמים ביום. אין לטפל בתכשיר בתינוקות ובילדים מתחת לגיל 4 יותר מ- 3 שבועות, במיוחד באזורים המכוסים ע"י חיתולים. שמפו - 1-2 פעמים ביום, יש למרוח על הקרקפת לאחר הרטבת השיער ולהמתין לפחות 4 שעות ואז לשטוף. הטיפול הוא לרוב עבור 4 שבועות. (מעל גיל שנתיים).תחילת השפעה: קרם, משחה - צפוי שיפור תוך מספר ימים, כאשר במקרה ולא חל שיפור או אם חלה הרעה במצב יש לפנות לרופא. שמפו - יש להמתין לפחות שבועיים ואם אין שיפור עד אז יש לפנות לרופא.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך זמן ממושך שמעודד ספיגה סיסטמית של הקורטיקוסטרואיד והתסמינים כגון: עליה במשקל, התאדמות הפנים והצוואר, צמיחה מוגברת של שיער הגוף והפנים, עליה בלחץ הדם, דלדול עצם, דלדול עור ושרירים ועליה ברמת גלוקוז בדם (סימנים המאפיינים את תסמונת קושינג). בחשד למצב זה יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא המטפל.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: שימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש לזמן ממושך, או באטימת האזור המטופל, תיתכן ספיגה של החומר למחזור הדם ומכאן תופעות סיסטמיות המאפיינות את תסמונת קושינג, כמו כן טיפול ממושך בקרב ילדים עלול לגרום להפרעה בגדילה והתפתחות. בנוסף בשימוש ממושך ייתכן מצב של דלדול העור באיזור המטופל.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, זיהום פטרייתי או נגיפי, הרפס, אבעבועות רוח, שחפת , הריון, הנקה, פגיעה במערכת החיסון, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות נפוצות כוללות: אדמומיות, הרגשת חום מקומית, עקצוץ או גרד. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: גירוי, פריחה או דלקת מקומיים (שלא היו קיימים לפני כן)- נדיר, יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

דרמלר Dermalar טבע דרמה סקאלפ שמן Derma scalp oil