בזאפיבראט (נורליפ)
שייך לקבוצת:
פיבראטים, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בזאפיבראט הינו חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם נורליפ (Norlip). בזאפיבראט שייך לקבוצת הפיבראטים - תרופות שמורידות את רמות השומנים (טריגליצרידים וכולסטרול) בדם. 


יעיל לטיפול ב: 

בזאפיבראט (נורליפ, Norlip) משמש לטיפול ברמות גבוהות של טריגליצרידים וכולסטרול (שומנים) בדם, כשדיאטה דלת שומן לבדה אינה עוזרת.

קראו עוד: טיפים להורדת כולסטרול וטריגליצרידים


הנחיות חשובות: 

עליכם להמשיך לשמור על הדיאטה ולהתמיד בפעילות גופנית במהלך הטיפול בבזאפיבראט (נורליפ). 


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש ב בזאפיבראט (נורליפ, Norlip) במקרים הבאים:

-רגישות יתר לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים בתרופה.

-אם התפתחה אצלכם פריחה בעור עקב רגישות לאור במהלך נטילת תרופות ממשפחת פיברטים.

-אם אתם מקבלים טיפול להורדת כולסטרול באמצעות תרופות ממשפחת הסטטינים, כמו סימבסטטין (סימוביל, סימבקור), אטורבסטטין (ליפיטור, ליטורבה), רוזובסטטין (קרסטור, סטטור) ועוד.

-אם אתם חולים במחלות כבד (פרט לכבד שומני) או כיס המרה.

-אם אתם סובלים מבעיות בתפקוד הכליה או מקבלים טיפולי דיאליזה.

-אם את בהריון או מניקה.

בנוסף, לא מומלץ להשתמש בבזאפיבראט (נורליפ, Norlip) כשרמות הטריגליצרידים גבוהות מאד מחשש לדלקת לבלב.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב בזאפיבראט (נורליפ) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות:

סטטינים (תרופות להורדת כולסטרול) - אין להשתמש ביחד עם בזאפיבראט (נורליפ)

אסטרוגנים - יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בבזאפיבראט (נורליפ) מחשש לעלייה ברמות השומנים בדם.

נוגדי קרישה - בזאפיברט עלול להגביר את השפעתם של נוגדי קרישה, כמו וארפארין (קומדין). יש לנטר בקפידה את מינון התרופה הנוגדת קרישה. 

תרופות לטיפול בסוכרת, כגון אינסולין או תכשירים מקבוצת סולפונילאוריאה - בזאפיברט עלול להגביר את ההשפעה של תרופות לטיפול בסוכרת ולגרום לרמה נמוכה מדי של סוכר בדם.

ציקלוספורין (לדיכוי מערכת חיסונית), מעכבי מונואמין- אוקסידאז דוגמת פנלזין, פניטואין (לטיפול באפילפסיה).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות: אין ללעוס!
טבליות שחרור מושהה: אין ללעוס, אך אפשר לחצות לפני הסימון.
תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום עם מעט מים לאחר האוכל.טווח המינון: 400-600 מ"ג ביום.תחילת השפעה: ההשפעה על רמת השומנים בדם נצפית רק כעבור מספר שבועות.משך השפעה: 6-46 שעות, לפי סוג הטבליה וקצב חילוף החומרים האישי.תזונה: יש ליטול את התרופה עם או אחרי האוכל. מומלץ להקפיד על תזונה דלה בשומן רווי. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לדלג על המנה של בזאפיבראט (נורליפ) שנשכחה ולקחת מנה הבאה בזמן. אין ליטול מנה כפולה.הפסקת התרופה: לא מומלץ להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית של בזאפיבראט (נורליפ) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בבזאפיבראט (נורליפ) בהריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות, אך בתקופת הטיפול בבזאפיבראט (נורליפ) יש לערוך בדיקות דם, תפקודי כבד, תפקודי כליות ומעקב אחר רמת השומנים בדם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת כיס המרה, נטילת תרופות אחרות, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של בזאפיבראט (נורליפ) הן במערכת העיכול: חוסר תיאבון, בחילה והקאה. תופעות אלה חולפות בדרך כלל עם הזמן.

תופעות לוואי נוספות עלולות לכלול: רגישות בעור כמו גרד או סרפדת; נשירת שיער; רגישות לאור, גם לאחר מספר חודשים של טיפול ללא סיבוכים (נדיר מאד); הפרעות במערכת העיכול ; כאבי ראש וסחרחורת, שלרוב חולפות ואינן דורשות הפסקת הטיפול; ליקוי בתפקוד הכבד, עליה באנזימי כבד או חסימה בצינורות המרה; ירידה קלה בהמוגלובין ובספירת תאי דם לבנים ואדומים, ירידה בכמות הטסיות ודימומים; עליה קלה ברמות קראטינין בסרום, במיוחד בטיפול ממושך; עליה ברמת אנזימי כבד.

במקרים הבאים יש להפסיק נטילת בזאפיבראט (נורליפ) ולפנות מיד לרופא:

רעילות לשריר (רבדומיוליזיס) המתבטאת בכאבי שרירים, חולשת שרירים ופירוק רקמת שריר.

רגישות יתר או תגובה אלרגית חריפה, כגון קוצר נשימה, דופק מהיר, פריחה בעור, בצקת, נפילת לחץ הדם, רעד ועילפון. יש לפנות מיד לחדר מיון.

התפתחות אבנים בכיס המרה (כאב בבטן העליונה, הצהבת העור ולובן העין).

שמות מסחריים

בזאפיבראט 400 SR Bezafibrate 400 SR מדיסון פרמה נורליפ Norlip יוניפארם