פימקרולימוס

שייך לקבוצת:
תכשירים לטיפול בבעיות עור, תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פימקרולימוס נועד לטיפול ב Atopic dermatitis (אסתמה של העור) בתינוקות (מגיל 3 חודשים ומעלה), ילדים ומבוגרים שלא הגיבו או שלא ניתן לטפל בהם בקורטיקוסטרואידים על העור. אופן פעולתו של פימקרולימוס מבוסס על דיכוי של מערכת החיסון, כאשר השימוש איננו מומלץ לתקופה ממושכת. למרות שעקרונית ניתן לטפל בתינוקות החל מגיל 3 חודשים ומעלה, ההמלצה היא לא להשתמש בתרופה בילדים מתחת לגיל שנתיים מאחר וההשפעה על מערכת החיסון המתפתחת אינה ידועה. בדומה לתכשירים אחרים המדכאים את מערכת החיסון, השימוש בפימקרולימוס מגביר את הרגישות לפיתוח זיהום משני בעור ממקור ויראלי, חיידקי או פטרייתי.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות העלולות להגביר את השפעת פימקרולימוס]: תרופות אנטי פטריתיות : כגון- קטוקונאזול, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים : כגון- קלאריתרומיצין, תרופות מקבוצת בולמי סידן : כגון- וראפאמיל, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס : כגון- ריטונאביר. חשוב להבין שלמרות שהטיפול בפימקרולימוס הוא חיצוני קיימת מידה מסויימת של ספיגת החומר למחזור הדם וכתוצאה מכך סיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלו בשימוש מקביל עם התכשירים הללו.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם.תדירות וזמן נטילה: יש למרוח את הקרם פעמיים ביום, בבוקר ובערב.טווח המינון: ריכוז התכשיר- 1%.תחילת השפעה: שיפור בסימפטומים צפוי תוך מספר ימים עד שבועות, כאשר במידה ואין שיפור תוך 6 שבועות של טיפול יש לפנות לרופא להתייעצות.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש למרוח הקרם מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למריחה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ברגע שהושג ריפוי יש להפסיק את הטיפול.מינון עודף: לא דווחו מקרים של מינון עודף.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במבחני שימוש ממושך בקרב בע"ח דווחו מקרים בודדים של התפתחות סרטן העור ולימפומה ועל-כן מומלץ להימנע משימוש ארוך טווח בתכשיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, פגיעה במערכת החיסון, אבעבועות רוח, זיהום פטרייתי או נגיפי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: הרגשת חום, צריבה, אדמומיות וגירוי באיזור מריחת הקרם ורגישות מוגברת של העור לשמש. בנוסף ייתכנו: פריחה, כאב, תחושת עקצוץ, היווצרות קשקשים, יובש ונפיחות. תופעות אלו לרוב זמניות וחולפות עם המשך הטיפול. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: הרעה במצב העור, התנפחות בלוטות הלימפה, חולשה, כאב ראש, כאבי שרירים והצהבת העור או העיניים. ייתכן מצב נדיר של התפתחות דלקות עור ממקור ויראלי או חיידקי, כגון הרפס, יבלות ומורסות מוגלתיות, אבעבועות רוח או שלבקת חוגרת. במקרים אלו יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

אלידל Elidel פרמה-אקסל