דיאצרין

שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיאצרין הינה תרופה המשמשת לטיפול סימפטומטי בכאבים הנגרמים מדלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס). היא מתפרקת בגוף לקבלת החומר הפעיל ראין (rhein) אשר אחראי להפחתת התהליך הדלקתי במפרקים, ע"י עיכוב של החומר מעורר הדלקת אינטרלוקין 1. דיאצרין תורמת הן להפחתת הכאבים והן לשיפור תפקודי הבא לידי ביטוי בהפחתת קשיון המפרק והגדלת יכולת התנועה. להבדיל מנוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAIDs), דיאצרין בעלת אפקט של עד שלושה חודשים גם לאחר הפסקת הטיפול וכמו כן גורמת לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היא שלשול, אשר לרוב חולפת עם הסתגלות הגוף לתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות סותרות חומצה]: יש לחכות פרק זמן של שעתיים לפחות בין נטילת דיאצרין ונטילת סותרי חומצה, מכיוון שסותרי החומצה מפחיתים את הספיגה של דיאצרין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעם-פעמיים ביום, בוקר וערב.טווח המינון: 100- 50 מ"ג ביום. (1-2 כמוסות)תחילת השפעה: השפעת התרופה ניכרת רק לאחר מספר שבועות.משך השפעה: כמוסה אחת משפיעה ל 7-8 שעות אך באופן כללי השפעת התרופה נמשכת עד שלושה חודשים גם לאחר הפסקת הטיפול. תזונה: יש ליטול התרופה עם הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: אין מידע לגבי מינון עודף. במקרה של חשד לנטילת מינון עודף יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

אזהרות

הריון: אין ליטול התרופה בזמן הריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 15 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניתן לקחת התרופה לאורך זמן, אולם חשוב ליידע ולהמשיך להתייעץ עם האורתופד המטפל. במחקרים השונים התרופה ניתנה למשך 2-3 שנים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, הריון, הנקה, דלקת כרונית של המעי, חסימת מעי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: כאב ראש, חום, שלשול, צואה רכה, כאב בטן, כאשר לרוב תופעות אלו חולפות תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. ייתכנו תופעות בעור, כגון: פריחה, גרד, אקזמה (נדיר). בנוסף תרופה זו עלולה לגרום לשינוי בצבע השתן לצבע כתום-צהוב, אדום או אפילו חום, אך לתופעה זו אין משמעות קלינית.

שמות מסחריים

דיאתרים Diatrim תרימה דיאסרין טבע Diacerin Teva טבע