תרוספיום

שייך לקבוצת:
תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תרוספיום היא תרופה המיועדת לאנשים הסובלים מפעילות יתר של שלפוחית השתן, המתבטאת בדחיפות ותכיפות במתן השתן ובאי שליטה במתן השתן. מנגנון פעילותה הוא בחסימת קולטנים של המעביר העצבי אצטילכולין המצויים בשרירים חלקים ובבלוטות (קולטנים אלו נקראים קולטנים מוסקריניים) וכך עיכוב התכווצות שלפוחית השתן והגברת יכולת אגירת השתן בשלפוחית. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: עצירות, יובש בפה ובעיניים וכאב ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: [פנותיאזינים]: השפעתם פוחתת בשילוב עם תרוספיום. [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, חומרים מרדימים ומשככי כאבים נרקוטיים]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה המדכאת של תרוספיום על מערכת העצבים המרכזית. [תרופות אנטיכולינרגיות או תרופות בעלות פעילות אנטיכולינרגיות (כגון: תרופות נוגדות דכאון ממשפחת הטריציקליים או חוסמי מונואמין אוקסידאז)]: הגברת ההשפעה האנטיכולינרגית של תרוספיום. יש צורך בהתאמת המינונים. [תרופות המתפנות באופן כלייתי]: כגון, דיגוקסין, מטפורמין, מורפין, פרוקאינאמיד, טנופוביר וואנקומיצין. הרמות בדם של תרופות אלו ושל תרוספיום עלולות לעלות עקב תחרות על הפינוי הכלייתי וכתוצאה חשש מוגבר לתופעות לוואי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 15-45 מ"ג ביום, פעם-פעמיים ביום. למבוגרים לרוב ינתן מינון נמוך בתדירות נטילה של פעם ביום.תחילת השפעה: תוך 5 שעות מהנטילה.משך השפעה: מנה משפיעה למשך 18-20 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, כשעה לפני הארוחה או שעתיים לאחריה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש חשש להתגברות תופעות אנטיכולינרגיות כגון: יובש בפה, טשטוש ראיה, סחרחורת ואישונים מורחבים. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא קיים מידע לגבי השלכות מזיקות בשימוש ארוך טווח.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלצהיימר (Alzheimer), מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, ברקית (glaucoma), חסימת מעי, חסימה של דרכי השתן, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), הפרעות בקיבה, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: עצירות, יובש בפה ובעיניים, טשטוש ראיה, קיבה עצבנית וכאב ראש. תופעות פחות נפוצות: תגובות אלרגיה, קשיי השתנה, קצב לב מהיר או לא תקין.

שמות מסחריים

ספזמקס Spasmex טקאו-פארם-ליברה ספסמו-ליט Spasmo-Lyt מגהפארם