זפירלוקאסט

שייך לקבוצת:
חוסמי קולטנים ללויקוטריאנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

זפירלוקאסט משמשת לטיפול כרוני בהקלה ומניעה של תסמיני אסתמה קלה עד בינונית. היא משתייכת לקבוצת תרופות החוסמות קולטנים לויקוטריאנים, אשר להם תפקיד חשוב בתגובות אלרגיות ודלקתיות. חסימת פעילות זו מונעת את כיווץ הסימפונות ומשפרת את התסמינים העיקריים באסתמה (שיעול, נשימות כבדות, קוצר נשימה, לחץ בחזה). זפירלוקאסט איננה מיועדת לטיפול בהתקף אסתמה חריף ולכן היא ניתנת בשילוב עם תרופות המיועדות להקלה מהירה בזמן התקף כמו ונטולין. על מנת לאפשר פעילות התרופה יש חשיבות רבה לנטילתה באופן קבוע. תרופה זו יעילה גם לטיפול באלרגיות עונתיות, כגון קדחת השחת. הטיפול בקורטיקוסטרואידים בשאיפה הוא טיפול הבחירה הראשוני וחוסמי קולטנים ללויקוטריאנים מיועדים קודם כל לחולים שאינם יכולים להשתמש בקורטיקוסטרואידים. כמו כן הם משמשים כתוספת טיפולית בחולים שבהם הקורטיקוסטרואידים אינם יעילים מספיק.

תגובה עם תרופות אחרות: [וארפארין]: שילוב עם זפירלוקאסט עלול להגדיל את רמת ה- INR והסיכון לדימומים עולה. [טרפנאדין]: זפירלוקאסט עלול להגביר את השפעת טרפנאדין וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [תאופילין]: שילוב עם זפירלוקאסט עלול להגביר את השפעת תאופילין וסיכון מוגבר לתופעות לוואי אך מצד שני תאופילין גורם לירידה בהשפעת זפירלוקאסט. [אספירין]: שילוב עם זפירלוקאסט עלול להוביל לעליה ברמות זפירלוקאסט בדם וכתוצאה הסיכון לתופעות לוואי גובר. [אריתרומיצין]: שילוב עם זפירלוקאסט עלול להוביל לירידת רמת זפירלוקאסט בדם ומכאן ירידה בהשפעתה. [עישון סיגריות]: סיגריות עלולות להוביל לפינוי מוגבר של זפירלוקאסט וכתוצאה ירידה בהשפעתה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, כאשר יש חשיבות רבה על נטילת התרופה בזמנים קבועים.טווח המינון: המינון עבור מבוגרים וילדים מעל גיל 12: 20 מ"ג, פעמיים ביום. המינון עבור גילאי 5-11 שנים: 10 מ"ג, פעמיים ביום.תחילת השפעה: השפעת התרופה תתקבל תוך 3 שעות מהנטילה. במידה ואין שיפור במצב הבריאותי לאחר כשלושה חודשי טיפול ייתכן והרופא המטפל ימליץ על הפסקת הטיפול.משך השפעה: משך השפעת מנה היא כ- 10 שעות בממוצע מהנטילה.תזונה: יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, שעה לפני או שעתיים אחרי הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק נטילת התרופה מבלי להיוועץ עם רופא. הטיפול נועד למנוע התקפים.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: פריחה וקיבה עצבנית, אך פרט לכך לא נרשמו תופעות טוקסיות. בכל מקרה של חשד לגבי מינון עודף מומלץ לפנות לרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לעקוב אחר תפקודי כבד וכמו כן במקרה של נטילה משולבת עם וארפארין יש לנטר זמן פרותרומבין ולקבוע מינון בהתאם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, מחלת כבד

תופעות לוואי

כאב ראש היא תופעת הלוואי הנפוצה ביותר. תופעות פחות נפוצות: תסמינים דמויי שפעת, כאב בטן, צרבת, סחרחורת, בחילה, עייפות, שלשול וכאבי גב. לעיתים נדירות נראתה עלייה ברמות אנזימי הכבד-כתוצאה מנזק כבדי. במקרים נדירים דווח על הופעת תסמונת Churg-Strauss הכוללת את התסמינים הבאים: עלייה במספר תאי דם לבנים (אאוזינופיליה), דלקת כלי דם (וסקוליטיס), החמרה של תסמינים הקשורים במערכת הנשימה, סיבוכים לבביים ומחלת עצבים (נוירופתיה). תופעות אלו מיוחסות להורדת מינון או הפסקת טיפול בקורטיקוסטרואידים במקביל להתחלת הטיפול בזפירלוקאסט.

שמות מסחריים

אקולייט Accolate אביק