פאנטופראזול

שייך לקבוצת:
מעכבי משאבת מימן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פאנטופראזול משמשת לטיפול קצר טווח בדלקת הוושט (אזופגיטיס) הנגרמת ע"י זרימה חוזרת (ריפלוקס) של חומצה ומיץ קיבה המלווה בתסמינים כגון צרבת, חומציות יתר וכאב בזמן הבליעה. פאנטופראזול מיועדת גם לטיפול ארוך טווח למניעת הישנות דלקת הוושט ולמניעה של כיב קיבה ותריסריון, הנגרם כתוצאה משימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAID). שימושים נוספים הם להכחדת החיידק הליקובקטר פילורי (הנמצא במערכת העיכול) בשילוב עם תרופות אנטיביוטיות וטיפול בסינדרום זולינגר-אליסון. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב משאבת המימן בקיבה וכתוצאה הפחתת ייצור החומצה בקיבה. פאנטופראזול עשויה לגרום, במקרים נדירים, להיפרגליקמיה וכמו כן נמצא שטיפול יומי ממושך (מעל ל-3 שנים) עלול להוביל לספיגה מוגבלת של ויטמין B12.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות הדורשות סביבה חומצית בקיבה לצורך ספיגתן, כגון: קטוקונאזול, אמפיצילין ומלחי ברזל]: בשילוב עם פאנטופראזול השפעת תרופות אלו מופחתת עקב ירידה בספיגתן. [מעכבי האנזים protease]: השילוב עם תרופות ממשפחת מעכבי משאבת מימן לא מומלץ, עקב ירידה בכמות מעכבי האנזים protease בפלסמה וכתוצאה ירידה בהשפעתן. [תאופילין]: מתן משולב עם פאנטופראזול יגרום לירידה ברמות תאופילין בדם. [קלאריתרומיצין, ווריקונאזול]: הסיכון לתופעות הלוואי של פאנטופראזול עולה בשילוב עם תרופות אלו. [נוגדי קרישה, דיגוקסין]: הסיכון לתופעות הלוואי שלהם עולה ע"י פאנטופראזול.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות ואבקה להכנת תמיסת להזרקה לוריד.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, כאשר מומלץ ליטול התכשיר בבוקר כ-30 דקות לפני ארוחת הבוקר, אלא במקרה של טיפול להכחדת החיידק הליקובקטר פילורי, שיש ליטול הטבליה לפני ארוחת הערב. לטיפול בתיסמונת זולינגר-אליסון: פעמיים ביום.טווח המינון: לטיפול קצר טווח בדלקת הוושט: 40 מ"ג פעם ביום, עבור 8 שבועות, עם אפשרות להארכה ל-8 שבועות נוספים. לטיפול ארוך טווח למניעת הישנות דלקת הוושט: 40 מ"ג פעם ביום, למספר חודשים-שנה. לטיפול בתיסמונת זולינגר-אליסון: 40 מ"ג, פעמיים ביום. (המינון יכול לעלות עד 240 מ"ג ביום), הטיפול הוא למספר שנים.תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה כ-30 דקות לפני הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה מבלי להיוועץ עם הרופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מופיעים תסמינים מיוחדים, יש להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לפני תחילת הטיפול יש להיבדק אצל רופא, על-מנת לשלול גידולים ממאירים בקיבה ובוושט. בחולים הסובלים מליקוי חמור בתפקודי הכבד, יש לעקוב באופן קבוע אחר כמות אנזימי הכבד. טיפול יומי ממושך (מעל ל-3 שנים) עלול להוביל לספיגה מוגבלת של ויטמין B-12.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת כבד, גידול, תפקוד כליתי לקוי, רמות אבץ נמוכות

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות כוללות: כאבי ראש, סחרחורת, פריחה או גירוי בעור, שלשול, בחילה, כאבי בטן, עצירות וגזים. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתרופה. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: טשטוש ראיה, בצקת, חום, כאבי שרירים, רגישות יתר (קוצר או קשיי נשימה בנוסף לפריחה או גירוי בעור) - (נדירות): יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. פאנטופראזול עשויה לגרום, במקרים נדירים, להיפרגליקמיה (עליה ברמת הסוכר בדם).

שמות מסחריים

קונטרולוק Controloc פריגו פנטואבניר Pantoavenir ביו-אבניר פנטופרזול טבע Pantoprazole Teva אביק אולסרון Ulceron