מסטרולון

שייך לקבוצת:
אנדרוגנים, הורמוני מין
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מסטרולון הינו אנדרוגן סינתטי דמויי דיהידרוטסטוסטרון (DHT), המטבוליט הפעיל ביולוגית של ההורמון טסטוסטרון. מסטרולון משמש לטיפול אנדרוגני בגברים בגיל מתקדם הסובלים ממחסור בטסטוסטרון. שימוש נוסף הוא לטיפול בבעיות פוריות אצל גברים עקב היפוגונדיזם. מסטרולון איננו מתאים לזירוז התפתחות שרירים בבני אדם בריאים, או להגברת הפעילות הגופנית. בתקופת הטיפול במסטרולון יש לערוך בדיקות סדירות של בלוטת הערמונית וכמו כן יש לנטר רמות אנזימי הכבד. במקרים נדירים נצפו גידולים שפירים של הכבד ובמקרים נדירים יותר נצפו גידולים ממאירים בכבד, שהובילו לדימום תוך-בטני מסוכן.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: מסטרולון מגביר את השפעתן של תרופות נוגדות קרישת דם לכן יש צורך בהתאמת המינון. [תרופות לטיפול בסוכרת]: מסטרולון מוריד את רמת הסוכר בדם וכתוצאה יש חשש מוגבר לפתח היפוגליקמיה. ייתכן שיהיה צורך להפחית את מינונן של תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: יש להשתמש בתרופה זו בזמנים קצובים כפי שנקבע על-ידי הרופא המטפל.טווח המינון: מינון התחלתי: 3-4 טבליות ביום למשך מספר חודשים וכמנת אחזקה: 2-3 טבליות ביום. (מינון טבליה הוא 25 מ"ג)תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: 12-13 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת תרופה זו בזמן קצוב, יש ליטול מנה מיד כשנזכרים, אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן הופעת זקפה ממושכת (נדיר), יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

אזהרות

הריון: לא מיועד כלל לנשים.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות סדירות של בלוטת הערמונית ויש לנטר רמות אנזימי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), מחלת כבד, אסתמה, תפקוד כליתי לקוי, היפרקלצמיה (יתר סידן בדם), סוכרת, אפילפסיה (כפיון), מיגרנה, סרטן הערמונית, יתר לחץ דם, מחלת לב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הדורשות התייחסות מיוחדת כוללות: בצקת, בחילה, הקאה, עייפות, כאב ראש, דיכאון, שינויים בחשק המיני, צמיחת שיער מוגברת, אקנה, תדירות גבוהה במתן שתן, הגדלת החזה (נדיר): יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא המטפל. במקרה של זקפה מתמשכת או בתדירות גבוהה (נדיר): יש לפנות לרופא באופן מיידי. במקרים נדירים נצפו גידולים שפירים של הכבד ובמקרים נדירים יותר נצפו גידולים ממאירים בכבד, שהובילו במקרים בודדים לדימום תוך-בטני מסוכן. לכן יש להודיע לרופא על הופעת כאבים בבטן העליונה אשר אינם נעלמים באופן ספונטני תוך זמן קצר.

שמות מסחריים

פרובירון Proviron אגיס