אציטרטין

שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס), תרופות קראטוליטיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אציטרטין (מטבוליט של אטרטינאט) היא תרופה הדומה מבחינה כימית לויטמין A והיא משמשת לטיפול בליקויים חמורים של התקרנות העור, שאינם מגיבים לטיפולים אחרים: כגון פסוריאזיס או מחלות עור נדירות אחרות הקשורות בייצור לא-תקין של קרטין. מנגנון פעילותה הוא בהפחתת החלבון (קרטין) היוצר את השכבות החיצוניות הקשות של העור. השימוש באציטרטין עלול לפגום בראיית לילה ועל כן יש להימנע מנהיגה ברכב בלילה. אין לתרום דם במשך הטיפול באציטרטין וכשנה לאחר תום הטיפול וכמו כן יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש כיוון שאציטרטין מגביר את רגישות העור לשמש ולכן הסיכון לכוויות שמש גבוה מהרגיל. אציטרטין הינו חומר טרטוגני ולפיכך קיים סיכון גבוה מאד של פגיעה בעובר ולהולדת תינוק עם מום בנשים הרות. על כן השימוש בתכשיר אסור בשימוש לכל אישה בגיל הפוריות. תופעת הלוואי השכיחה ביותר הינה יובש בעור ובריריות המופיע בעיקר בפנים, כמו כן בשימוש לתקופה ממושכת, קיים סיכון לעליה ברמות השומנים בדם ולנזק כבדי.

תגובה עם תרופות אחרות: [אלכוהול]: שילוב עם אציטרטין עלול להוביל להארכת משך פעילות אציטרטין וסיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלו. [מתוטרקסאט]: השילוב עם אציטרטין עלול לגרום לתופעות רעילות בכבד. יש להימנע משילוב זה. [אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלינים]: שילוב עם אציטרטין עלול להגביר את הסיכון של לחץ בגולגולת, המוביל לכאבי ראש ובחילה. [תרופות קראטוליטיות אחרות ותוספות ויטמין A ]: סיכון מוגבר לתופעות רעילות של ויטמין A. יש להימנע משילוב זה. [תכשירים המייבשים את העור]: סבונים ותכשירים קוסמטיים רפואיים מגבירים את הסבירות של גירוי העור עם אציטרטין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול את הכמוסות פעם ביום עם הארוחה או עם חלב.טווח המינון: מינון התחלתי: 25-30 מ"ג ביום, למשך 2-4 שבועות. המשך טיפול: 25-50 מ"ג עבור 6-8 שבועות נוספים. ניתן להגביר המינון עד 75 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 1-4 שעות.משך השפעה: 50-60 שעות.תזונה: יש ליטול את הכמוסות עם הארוחה או עם חלב.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת תרופה זו בזמן קצוב יש ליטול מנה מיד כשנזכרים, אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף זהים לתסמיני הרעלה של ויטמין A, הכוללים: עור יבש ומקושקש, עייפות רבה, כאבי מפרקים ועצמות, בחילות והקאות וכאבי ראש. בהופעת תסמינים אלו יש להפסיק את הטיפול בתכשיר באופן מיידי.

אזהרות

הריון: אסור. התכשיר טרטוגני ולפיכך קיים סיכון גבוה מאד של פגיעה בעובר ולהולדת תינוק עם מום בנשים הרות. על כן השימוש בתכשיר אסור בשימוש לכל אישה בגיל הפוריות.(X) במידה והתכשיר נרשם לאישה בגיל הפוריות יש לנקוט באמצעים הבאים: כשבועיים לפני התחלת הטיפול חובה לשלול קיום הריון וכמו כן מומלץ לבצע בדיקת הריון מדי חודש במהלך הטיפול. חובה להשתמש ברציפות באמצעי יעיל למניעת הריון, חודש לפני הטיפול, בתקופת הטיפול ובמשך שנתיים לפחות מיום הפסקת הטיפול. במידה וגלולות הן אמצעי המניעה הנבחר, מומלץ להשתמש בגלולות בהן יש שילוב של מרכיב אסטרוגני ופרוגסטרוני.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות תפקודי כבד, רמות שומנים בדם ולאחר טיפול ממושך גם בדיקת עצמות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, תכנון הריון, הנקה, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, רמת שומנים גבוהה בדם, מחלת לב, הפרעות בכלי הדם, סוכרת, צריכת אלכוהול, שתיה מרובה של אלכוהול, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעת הלוואי השכיחה ביותר הינה יובש בעור ובריריות המופיע בעיקר בפנים, בשפתיים וברירית האף. בנוסף, ייתכן יובש או גירוי בעיניים שעלול לגרום לאי יכולת להרכיב עדשות מגע. תופעות לוואי נוספות כוללות: דלקת בשפתיים, אודם, קילוף, פריחה, דלקת בעור, רגישות יתר של העור, תחושת דביקות של העור, נשירת שיער וכאבי שרירים. תופעות הלוואי הפיכות וחולפות לאחר סיום הטיפול בתכשיר. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: כאבי פרקים או שרירים חמורים, כאבי ראש חמורים, הקאות, הפרעות בראייה כגון פגיעה בראיית לילה (נדיר): - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. כמו כן, השימוש באציטרטין עלול להוביל לעליה ברמות הכולסטרול בדם ולנזק כבדי.

שמות מסחריים

ניאוטיגאזון Neotigason רוש ישראל