מילנציפרן
שייך לקבוצת:
SNRIs, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


מילנציפרן הנה תרופה אנטי דיכאונית השייכת לקבוצת ה-SNRI's המתאפיינת בכך שהיא מגבירה, בנוסף לסרוטונין, גם את רמת הנוראדרנלין במוח. נמצא כי מילנציפרן יעילה לטיפול במצבי דיכאון וחרדה קשים וגם כטיפול עבור הפרעות אכילה. כמו כן נמצא כי יש לה יתרון יחסי בטיפול בדיכאון המתלווה למצבים של תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה. היא מביאה לפחות תופעות לוואי כמו בחילות וכאבי בטן ובעיות בתיפקוד המיני בהשוואה ל-SSRI's, אך היא גורמת לעלייה בקצב הלב.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי MAO]: אין לתת מילנציפרן בשילוב עם תרופות אלו. שילוב כזה מגביר את הסיכון ללקות בתסמונת סרוטונין, הגורמת לתסמינים כמו: בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להקפיד על מרווח זמן של לפחות שבועיים בין נטילת מילנציפרן ונטילת מעכב MAO. [[תרופות אחרות המגבירות פעילות סרוטונרגית]: למשל אנטי דיכאוניים ממשפחת הטריציקליים והטטראציקליים, SSRI , אגוניסטים לרצפטורים של סרוטונין וליתיום. שילוב זה מגביר את הסיכון ללקות בתסמונת סרוטונין, הגורמת לתסמינים כמו: בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. [מרחיבי כלי דם, משתנים, חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, בולמי סידן , מעכבי ACE , חוסמי אלפא, חוסמי בטא ונוגדי יתר לחץ דם עם פעילות מרכזית]: שילוב של תרופה המשפיעה על לחץ הדם עם תרופה המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית, מעלה את הסיכון לירידה של לחץ הדם ו/ או התגברות הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית. תופעות לוואי שעשויות להופיע הן: טשטוש, סחרחורות, התעלפות, בלבול. [אדרנאלין]: שילוב עם מילנציפרן גורם לסיכון מוגבר לאריתמיות לבביות ועליה מסוכנת בלחץ דם. אין לתת שילוב זה. [דיגוקסין]: מילנציפרן גורם לעלייה בריכוז הדיגוקסין דרך הפרעה לפינוי התרופה. משום כך שילוב זה עלול לגרום להפרעה קשה בקצב הלב.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב.טווח המינון: המינון הנפוץ הוא כ-100 מ"ג ביום: 50 מ"ג בבוקר ו-50 מ"ג בערב. (מומלץ להתחיל את הטיפול ב-50 מ"ג, פעם ביום, עבור 4 ימים ואז לעלות המינון ל-100 מ"ג ביום, בחלוקה ל-2 מנות)תחילת השפעה: השפעתה של התרופה ניכרת בד''כ תוך שבועיים עד ארבעה שבועות ולעיתים רק אחרי שמונה שבועות.משך השפעה: מנה משפיעה למשך 8 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה, יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך למנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. הפסקת התרופה תעשה באופן הדרגתי.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: בחילות, הזעת יתר, עצירות, הקאות, קשיי נשימה וטכיקרדיה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לעקוב אחר תפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות בכלי הדם, מחלת לב, תפקוד כליתי לקוי, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), אפילפסיה (כפיון)

תופעות לוואי

תופעות שכיחות: יובש בפה, עצירות, בחילות, הקאות, הרגשת חום, כאבי ראש, סחרחורות, כאבי בטן, רעד קל, הזעת יתר, דפיקות לב מהירות, צריבה במתן שתן ואורטיקריה. התופעות הללו נעלמות ברוב המקרים תוך זמן קצר אחרי תקופה של הסתגלות לתכשיר. בנוסף, במשך הימים הראשונים תחושת המתח והחרדה עלולה להתגבר. תופעה זו גם היא חולפת לרוב בהמשך השימוש. במקרים נדירים עלולים להופיע: בלבול, רעד או קשיחות, יתר או תת לחץ דם, שלשול, היפראקטיביות ושינויים במצב הרוח. במידה ומופיעות התופעות הללו יש לפנות לרופא המטפל. עיכוב בשפיכה בגברים וקושי להגיע לסיפוק מיני בנשים- הן תופעות לוואי נדירות יחסית.

שמות מסחריים

איקסל Ixel מדיליין