בטאהיסטין

שייך לקבוצת:
נוגדי הקאה, נוגדי סחרחורת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בטאהיסטין, תרופה הדומה בחלק מתכונותיה לחומר טבעי המכונה היסטאמין, משמשת לטיפול בחולים הסובלים ממחלת מנייר. מחלה זו, הנגרמת בשל לחץ מוגבר של הנוזל באוזן התיכונה, גורמת לסחרחורת ובחילה, ובטאהיסטין מקילה על תסמינים אלו. בנוסף, מסייעת התרופה להקלה על הטנטון (צפצוף באוזן) המלווה מחלה זו. התרופה נסבלת על ידי רוב החולים.

תגובה עם תרופות אחרות: בטא2 אגוניסטים: השפעתם תופחת ע"י בטהיסטין, עקב גרימתו לכיווץ סימפונות.

חוסמי H1: יפחיתו התגובה לבטהיסטין. לחוסמי H2 כדוגמת רניטידין, סימטידין, פמוטידין אין השפעה על פעילות בטהיסטין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום עם האוכל.טווח המינון: 24-48 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך שעה אחת.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: לא מומלץ להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושים אמצעי חירום במקרים של קשיי נשימה, התקפי עווית או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה, יש להיוועץ ברופאהנקה: התרופה עוברת לחלב בכמות קטנה, אל לא סביר שבמינון רגיל תהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש במינון גבוה.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדותניטור: יש לדווח למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, מחלת ריאות, כיב קיבה, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כאב ראש, פריחה, גרד, צרבת, בחילה, החמרת כיב פפטי.

שמות מסחריים

אגיסרק Agiserc פריגו בטיסטין Betistine רפא בטאהיסטין טבע Betahistine Teva טבע