ביקאלוטאמיד

שייך לקבוצת:
נוגד אנדרוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ביקאלוטאמיד הינו תכשיר נוגד אנדרוגן המתערב בחלק מפעילויות האנדרוגנים (הורמונים גבריים) בתוך הגוף. ביקאלוטאמיד מיועד לטיפול בסרטן מתקדם בבלוטת הערמונית בשילוב עם אנלוג LHRH או בשילוב עם סירוס כירורגי או לטיפול בסרטן מתקדם מקומי בבלוטת הערמונית שאיננו גרורתי בחולים לגביהם סירוס כירורגי או התערבות רפואית אחרת אינה מתאימה או מקובלת. ביקאלוטאמיד דומה למבנה ההורמון הזכרי טסטוסטרון והוא פועל על ידי חסימת הקשר בין הטסטוסטרון לקולטנים הנמצאים על פני השטח של תאי סרטן הערמונית ובכך נמנעת התפתחותם של תאי הגידול הסרטני. ביקאלוטאמיד אינה מיועדת לנשים או לילדים. מכיוון שטיפול ממושך עלול לגרום לפגיעה כבדית, יש לשקול בדיקות תקופתיות של תפקודי הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [טרפנאדין, ציסאפריד, אסטמיזול]: ביקאלוטאמיד מעכבת את האנזימים המפרקים תרופות אלו ולכן סיכון גובר להצטברותם ולהפרעות לבביות כגון אריתמיות חדריות וכדומה. מומלץ להימנע משילוב זה. [תרופות נגד קרישת דם הניתנות דרך הפה, כגון: וארפארין]: בשילוב עם ביקאלוטאמיד גובר הסיכון להארכת זמן פרותרומבין. יש לנטר בקפידה INR. [אינטרפרון, מתוטרקסאט]: בשילוב עם ביקאלוטאמיד גובר הסיכון לרעילות כבדית. יש לנטר בקפידה תפקודי כבד במתן משולב זה. [סימטידין, קטוקונאזול]: תרופות אלו מעכבות את פירוק ביקאלוטאמיד כך שריכוזה בפלסמה עולה וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [ציקלוספורין , חוסמי תעלות סידן]: בשילוב עם ביקאלוטאמיד רמתם עולה בפלסמה וסיכון מוגבר לתופעות לוואי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: יש להתחיל הטיפול לפחות 3 ימים לפני טיפול מקביל באנלוג LHRH או במקביל לסירוס כירורגי. התרופה ניתנת במשך מספר חודשים ואף שנים, כל עוד היא מצליחה לטפל בגידול הסרטני, כאשר הטיפול במינון של 150 מ"ג ילקח לפחות למשך שנתיים או עד שמסתמנת נסיגה במחלה. במקרה של סרטן ערמונית המוגבל לבלוטת הערמונית (סרטן ערמונית מוקדם), ניתן לטפל בביקאלוטאמיד כטיפול לטווח קצר (למשך מספר שבועות בלבד).טווח המינון: המינון המקובל הוא טבליה אחת (50 או 150 מ"ג) ליום. תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: מספר ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת התרופה בזמן הקצוב, אין לקחת מנה נוספת, אלא להמשיך בתוכנית נטילת התרופה כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: אין מידע לגבי השפעת מינון עודף בקרב בני אדם.

אזהרות

הריון: ביקאלוטאמיד לא ניתנת כלל לנשים.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לשקול בדיקות תקופתיות של תפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת דם, עישון, מחלת ריאות, הפרעות נשימה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו: שלשול, בחילה, הקאה, שדיים רגישות או מוגדלות, גלי חום, גרד, צהבת, עור יבש, ירידה בדחף המיני ואין אונות, הרגשת חולשה, כאבים בחזה או דופק מהיר (נדיר). לעיתים נראו שינויים בדם, דבר המחייב ביצוע בדיקות דם מסויימות. קשיי נשימה חמורים, או החמרה פתאומית בקשיי הנשימה, אשר עלולים להיות מלווים בשיעול או חום. בחלק מהחולים עלולה להתפתח דלקת ריאות הקרויה מחלת ריאות בין רקמתית (לא שכיח): יש לפנות לרופא מייד. גירוד חריף בעור (עם גושים בולטים) או התנפחות הפנים, השפתיים, הלשון ו/או הגרון, אשר עלולים לגרום לקשיי בליעה (לא שכיח): יש לפנות לרופא מייד. כמו כן, תיתכן פגיעה בתפקודי הכבד.

שמות מסחריים

קזודקס Casodex אסטרה זנקה ביקאלוטאמיד טבע Bicalutamide Teva טבע ביקמיד Bicamide תרו תעשייה רוקחית מדימיד Medimide מדיסון פרמה