נטליזומאב

שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נטליזומאב הוא נוגדן חד-שבטי הומני, המשמש לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-נסיגתי. מטרת הטיפול היא למנוע חדירת לויקוציטים למערכת העצבים המרכזית וכך למנוע את הרס תאי המיאלין ע"י לויקוציטים אלו. נטליזומאב פועל להאטת התקדמות הנכות הפיסית ובמקביל הקטנת תדירות ועוצמת התקפי המחלה. בנוסף, הוכח כי השימוש בתכשיר מוביל להפחתה בנגעים הדלקתיים בתמונת ה MRI. שימוש נוסף בנטליזומאב הוא לטיפול במחלת קרוהן ברמה בינונית-חמורה . נמצא כי הטיפול בנטליזומאב מעלה את הסיכון ללקות בדלקת מוח נגיפית, האופיינית לחולים בעלי מערכת חיסונית ירודה PML- Progressive Multifocal Leukoencephalopathy שלרוב גורמת לנכות קשה או למוות. סיכון זה גובר בטיפול משולב עם תרופות המדכאות את מערכת החיסון.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לדיכוי מערכת החיסון, קורטיקוסטרואידים, מעכבי TNF-alpha ותרופות לטיפול בסרטן]: בשילוב תרופות אלו עם נטליזומאב גובר הסיכון ללקות בדלקת מוח נגיפית (PML), האופיינית לחולים בעלי מערכת חיסונית ירודה. [חיסונים]: אין לתת חיסונים פעילים למטופלים בנטליזומאב ומומלץ שלא לבוא במגע עם אנשים אחרים אשר קיבלו חיסון פעיל. קיים סיכון מוגבר להתפתחות זיהומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה להמסה להזרקה.תדירות וזמן נטילה: פעם ב-4 שבועות, בעירוי הנמשך כשעה.טווח המינון: 300 מ"ג בעירוי לוריד פעם ב-4 שבועות.תחילת השפעה: תוך מספר ימים.משך השפעה: השפעת התרופה נמשכת עד ל-12 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה רפואית.הפסקת התרופה: באם לא נראה שיפור במצב הבריאותי לאחר 6 חודשי טיפול יש לשקול הפסקת הטיפול.מינון עודף: השפעת מינון עודף איננה ידועה.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בטיחות ויעילות הטיפול מעבר לשנתיים איננה ידועה. כ-3 חודשים לפני תחילת הטיפול בתרופה יש לערוך בדיקת MRI, כמו כן במהלך הטיפול יש לבצע באופן תדיר בדיקות שונות כגון: תפקודי כבד, ספירת דם ו MRI .ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכוי חיסוני, תגובה אלרגית לתרופה זו, גידול, מחלת כבד, חום גבוה, הרפס, זיהום כלשהו, טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו כוללות: שלשול, כאב ראש, סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, כאבי מפרקים והתכווצות שרירים. ייתכנו תופעות חמורות כגון: תופעות אלרגיה, הפרעות בשיווי משקל, צמרמורת, שתן כהה, השתנה מרובה המלווה בצריבה, דיכאון, קצב לב מהיר, חום גבוה ושינויים בצבע העור והעיניים. במקרים אלו יש לפנות לרופא המטפל.

שמות מסחריים

טייסברי Tysabri מדיסון פרמה