אימטיניב

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אימטיניב משמשת לטיפול בלויקמיה מיאלואידית כרונית (CML) ולטיפול בסרטן רקמות החיבור במערכת העיכול (GIST). אימטיניב ניתנת דרך הפה ופועלת להאטת או עצירת התפשטות הגידול הסרטני באמצעות עיכוב סוגים שונים של האנזים tyrosine kinase. אימטיניב גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. תופעות הלוואי הנפוצות אשר דווחו כתוצאה משימוש בתרופה הן: בחילות והקאות, התכווצויות שרירים, בצקות ואצירת נוזלים אשר הובילה לסיבוכים כגון: בצקת ריאות, דליפה של נוזלים בקרום המכסה את הריאות והקרום המכסה את הלב.

תגובה עם תרופות אחרות: [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של אימטיניב בכבד דבר העלול להביא להצטברות של אימטיניב בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק אימטיניב וכתוצאה פעילותו מופחתת. [וארפארין]: אימטיניב מגביר את השפעתו של וארפארין ולכן עלול להגביר את הסיכון לדימומים. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של ערכי קרישה. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות אימטיניב. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [כינידין, פאראצטאמול, בנזודיאזפינים, חוסמי תעלות סידן, ציקלוספורין, סטאטינים]: אימטיניב מעכב את הפירוק של התרופות הללו ולכן קיים סיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלהן. [לבותירוקסין]: יעילותו פוחתת בשילוב עם אימטיניב.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: לרוב פעם ביום. פעמיים ביום (במינון של 800 מ"ג ביום).טווח המינון: המינון לרוב נע בטווח של 600–400 מ"ג ליום. תיתכן עלייה במינון עד ל-800 מ"ג ביום, בחלוקה ל-2 מנות. המינון עשוי להשתנות בהתאם לתגובת המטופל. תחילת השפעה: המנה נספגת תוך שעות, אך עשויים לחלוף מספר שבועות-חודשים עד לקבלת השפעה.משך השפעה: מנה משפיעה בממוצע למשך 18 שעות.תזונה: יש לבלוע את הכמוסה בשלמותה עם הארוחה ועם כוס גדולה של מים. אין ליטול עם מיץ אשכוליות כיוון שזו עלולה לעכב את פירוק אימטיניב בכבד, דבר העלול להביא להצטברות של אימטיניב בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית. תסמיני מינון עודף עשויות לכלול התכווצויות שרירים חזקות.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, תפקודי כבד ומעקב אחר משקל הגוף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת לב, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, מחלת ריאות, ספירת דם נמוכה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: יובש בפה, עצירות, שלשול, בחילה, הקאה, קשיי עיכול, כאב ראש, כאבי שרירים ועצמות, איבוד תיאבון, סחרחורת, שינויים בטעם, נדודי שינה, כאבי בטן או תחושת נפיחות והזעה לילית. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: גרד, אודם, דלקת, יובש או פריחה בעור, דלקת הלוע, אקזמה, התכווצויות שרירים ועוויתות, עייפות או חולשה מוגברת, נשירת שיער, שטף דם תת-עורי נימי, התנפחות מפרקים וחוסר תחושה בכפות ידיים ורגליים (נדירות) - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא. במקרה של כאב בחזה, קשיי נשימה, דימום מהאף, כאב ראש עז, דלקת ריאות, הצהבת העור והעיניים, צואה דמית, כיחלון (נדירות) - יש להפסיק הטיפול ולפנות מייד לרופא. כמו כן, בזמן הטיפול באימטיניב תיתכן אגירת נוזלים בגוף, מה שעשוי לגרום לעלייה מהירה במשקל - יש להמשיך הטיפול ולפנות מייד לרופא. בנוסף הטיפול עשוי להגביר או להפחית את מספר תאי-הדם הלבנים, דבר המגביר את הרגישות לזיהומים. יש לפנות לרופא מייד במקרים של חום, צמרמורות קשות, כאב בגרון ופצעים בפה.

שמות מסחריים

גליבק Glivec פרמה-אקסל