פרמתרין

שייך לקבוצת:
קוטל חרקים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרמתרין הינו חומר קוטל חרקים המשמש לטיפול בזיהומים שונים. בריכוז של 0.5-1% משמש לטיפול בכינים ובביצהם ובריכוז של 5% משמש לטיפול בסקביאס (גרדת). להבדיל מהטיפול בכינמת, התכשירים המשמשים לטיפול בגרדת הן לפי מרשם רופא בלבד. תופעות הלוואי של פרמתרין כוללות גירוי, אדמומיות ונפיחות. מדובר בתופעות יחסית נדירות בייחוד כאשר משתמשים במינון המומלץ ובצורה הנכונה. במקרה של טיפול בגרדת, הגירוד יכול להימשך עד ל-4 שבועות לאחר הטיפול כתוצאה מתגובה אלרגית לביצי הקרדיות ולהפרשותיהן. חשוב לזכור כי יש לטפל בכל בני הבית בו-זמנית ולכבס במים חמים את כל הבגדים וכלי המיטה, מה שלא ניתן לכבס יש לאחסן בשקית למשך שבועיים לפחות. בדומה לשאר התכשירים לטיפול בכינים, שימוש תדיר באותו תכשיר עלול לגרום להתפתחות עמידות של הכינים כנגדו. לפיכך, במקרה של הידבקות חוזרת, יש להשתמש בתכשיר על בסיס חומר פעיל אחר.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, תחליב, תרסיס.תדירות וזמן נטילה: לטיפול בכינמת: 2 טיפולים במרווח של 10 ימים. לטיפול בגרדת: טיפול חד פעמי. (במקרים קשים חזרה על הטיפול לאחר שבוע)טווח המינון: לטיפול בכינמת: בכל טיפול יש להשאיר את החומר על השיער למשך 10 דקות ואז לשטוף. מומלץ לסרק עם מסרק צפוף להשלמת הטיפול. לטיפול בגרדת: יש למרוח התכשיר על כל הגוף מלבד הראש והצוואר ולהשאיר למשך 8-14 שעות ואז לשטוף. במקרים קשים יש לחזור על הטיפול לאחר כשבוע. תחילת השפעה: בטיפול בכינמת: תוך 10 דקות. בטיפול בגרדת: שיפור חלקי צפוי תוך 72 שעות. משך השפעה: טיפול משפיע למספר ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש בתכשיר מייד כשנזכרים ולהתייעץ עם הרופא לגבי המשך הטיפול.הפסקת התרופה: יש להיוועץ ברופא.מינון עודף: סביר להניח שמריחה עודפת על העור או השיער לא תגרום בעיות. במקרה של בליעה לא מכוונת ייתכנו: כאב ראש, סחרחורת, איבוד תיאבון, איבוד הכרה, פרכוסים, הקאות וחולשה.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודשיים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ניתן לתקופות ממושכות. בדומה לשאר התכשירים לטיפול בכינים, שימוש תדיר באותו תכשיר עלול לגרום להתפתחות עמידות של הכינים כנגדו. לפיכך, במקרה של הידבקות חוזרת, יש להשתמש בתכשיר על בסיס חומר פעיל אחר.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אסתמה, הפרעות נשימה

תופעות לוואי

תופעות שייתכנו: צריבה, גירוי, אדמומיות או נפיחות באיזור המטופל. תופעות נדירות: תופעות אלרגיה המתבטאות בפריחה, קשיי נשימה ונפיחות בפנים.

שמות מסחריים

לייקליר Lyclear גלקסו סמית קליין