פולימיקסין B סולפאט

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פולימיקסין B סולפאט הינה אנטיביוטיקה המשתייכת למשפחת הפולימיקסינים והיא יעילה לטיפול בזיהומים שונים כגון: זיהומים בדרכי השתן, זיהומי עיניים ואוזניים ודלקת קרום המוח הנגרמים ע"י חיידקים הרגישים לסוג אנטיביוטיקה זו. פולימיקסין B סולפאט משולבת, ברוב התכשירים, עם אנטיביוטיקות נוספות. תופעות הלוואי של פולימיקסין B סולפאט הן אומנם נדירות, אך כוללות תופעות רעילות של מערכת העצבים, החל מעצבנות וסחרחורת וכלה בדיכוי נשימתי. כמו כן במקרים נדירים היא עלולה לגרום לפגיעה כלייתית.

תגובה עם תרופות אחרות: [אמינוגליקוזידים, מרפי שרירים ותרופות שעלולות לפגוע בכליות כגון: באציטראצין ונאומיצין]: תופעות הלוואי של תרופות אלו מוגברת ע"י פולימיקסין B סולפאט. [תרופות להרדמה ומרפי שרירים]: סיכון מוגבר לדיכוי נשימתי ולתופעות רעילות במערכת העצבים כאשר פולימיקסין B סולפאט ניתן זמו קצר לאחר קבלת תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות ומשחת עיניים, טיפות אוזניים, משחה, טבליות וגינליות ותמיסה להזרקה.תדירות וזמן נטילה: בהתאם לתכשיר ולסוג הזיהום שלשמו ניתן הטיפול.טווח המינון: בהתאם לתכשיר ולסוג הזיהום שלשמו ניתן הטיפול.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בתסמינים, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים כגון: שתן אדמדם, שינוי בכמות השתן, עויתות שרירים, פרכוסים ונימול של הרגליים והידיים, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודשיים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כתוצאה משימוש ממושך ייתכן "זיהום על" בחיידק עמיד לתרופה או בפטריה. כמו כן תיתכן פגיעה כלייתית ולכן יש לבצע ניטור עקבי לתפקודי הכליות במהלך השימוש בתרופה זו. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, הריון, תכנון הריון, אלרגיה, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן נדירות ועלולות לכלול תופעות רעילות במערכת העצבים: עצבנות, חולשה, סחרחורת, חולשת שרירים, נימול בידיים או ברגליים, ראיה מטושטשת, חום, פריחה, דיכוי נשימתי ופגיעה כלייתית. כמו כן, הסיכון לשיתוק שרירים ולדיכוי נשימתי גובר בשימוש זמן קצר לאחר נטילת תרופות להרדמה או להרפיית שרירים.

שמות מסחריים

פולימיקסינגל וטרינרי Polymixingal veterinary וי-פוליקסין וטרינרי Vi-polyxin veterinary אביק