בטאמתאזון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בטאמתאזון הוא קורטיקוסטרואיד המשמש לטיפול במיגוון של מחלות הנגרמות על ידי דלקת או אלרגיה. הוא מופיע במשחות ובקרמים לטיפול בבעיות בעור. אפשר להזריקו ישירות לתוך הפרקים כדי להקל על הכאב והנוקשות בדלקת פרקים שיגרונית ובדלקות פרקים אחרות. ניתן לשאוף אותו ממשאף להפחתת התדירות והחומרה של התקפי אסתמה. אפשר לקחת אותו דרך הפה לטיפול במחלות בהן יש חסר בקורטיקוסטרואידים כתוצאה מבעיות בבלוטות יותרת המוח או יותרת הכליה. מינון נמוך או בינוני של בטאמתאזון הניתן לתקופות קצרות אינו גורם בדרך כלל לתופעות לוואי קשות. שימוש ממושך או מינונים גבוהים עלולים לגרום תופעות כגון כיבים עיכוליים, עצמות חלשות, הפרעה ברמות מלחים וסוכר, חולשת שרירים, דלדול העור, עלייה בלחץ הדם וכן פיגור בצמיחה אצל ילדים. כיוון שהזרקת קורטיקוסטרואידים לתוך מפרקים מגבירה במידה ניכרת את הסיכון לזיהום במפרק המוזרק, מומלץ להזריק תרופה זו למפרק רק כאשר אין כל טיפול יעיל אחר במחלה. כאשר נוטלים תרופה זו ליותר משבועיים דרך הפה, אין להפסיקה בשום אופן בבת אחת ללא ייעוץ רפואי, גם כאשר מתרחשות תופעות לוואי.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: בטאמתאזון עלול להגביר את הסיכון של תופעות לוואי עם דיגוקסין. [תרופות לטיפול בסוכרת]: בטאמתאזון בטבליות או בזריקות עלול לפגוע באיזון הסוכרת. [נוגדי קרישה בנטילה דרך הפה]: בטאמתאזון עלול לשנות את השפעתן של תרופות אלה. [תרכיבים]: מתן תרכיבים בזמן טיפול עם בטאמתאזון עלול לגרום תגובות קשות. יש להיוועץ ברופא. [תרופות להורדת לחץ דם]: בטאמתאזון עלול לגרום אצירת נוזלים וזו עלולה להקטין את השפעתן של תרופות להורדת לחץ דם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קרם, ג'ל, משחה, חוקן, טיפות אף עיניים ואוזניים, תרחיץ, זריקות. תדירות וזמן נטילה: בהתאם למחלה המטופלת ולאופן נטילת התרופה.טווח המינון: מבוגרים: טווח רחב של מינונים. יש למלא אחר הוראות הרופא.תחילת השפעה: 12-48 שעות.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: כאשר נוטלים את התרופה דרך הפה לתקופות ממושכות ייתכן שהרופא ימליץ על תזונה דלת נתרן וסוכר ועשירה באשלגן. יש לנהוג לפי עצת הרופא.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטבליות בלי להיוועץ ברופא אשר יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית לאחר טיפול ממושך עלולה לגרום להלם אדרנאלי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בבעלי חיים קורטיקוסטרואידים בכדורים ובזריקות, עוברים את השיליה וגורמים למומים, להפלות ואף למוות עוברי בחיות מעבדה (עכברים, חולדות וארנבות), אך לא באינהלציה. הסיכון גבוה ביותר בעיקר אם הטיפול הינו במינון גבוה עם תחילת ההריון. בשימוש מקומי, יש להימנע מטיפול ממושך או בכמות גדולה הן בתקופת ההריון והן בהנקה. תינוקות לאמהות אשר קיבלו טיפול מערכתי צריכים להיבדק על מנת לשלול היפו - אדרנליזם. (C)הנקה: בנטילה דרך הפה התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: יש להימנע. במתן התרופה דרך הפה אלכוהול עלול להגביר את הסיכון של כיבים עיכוליים.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בטבליות עלול לגרום לכיבים עיכוליים, עור מדולדל, עצמות שבירות, חולשת שרירים, יתר לחץ דם, סוכרת, שינויים במצב הרוח, דיכוי המערכת החיסונית ופיגור בצמיחה אצל ילדים. לאחר נטילת התרופה במינונים גבוהים ולאורך זמן אין להפסיקה בבת אחת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכאון, מחלת לב, ברקית (glaucoma), כיב עיכולי, הרפס, שחפת, סוכרת, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות מופיעות רק כאשר התרופה ניתנת דרך הפה במינונים גבוהים לתקופות ממושכות. התכשירים לטיפול מקומי אינם גורמים תופעות לוואי אלא בשימוש עודף.

שמות מסחריים

בטאקורטן Betacorten תרימה בטאקורטן סקאלפ Betacorten Scalp תרימה בטנובאט Betnovate גלקסו סמית קליין בטנובאט סקאלפ Betnovate Scalp גלקסו סמית קליין בטנזול Betnesol דיפריס סלסטון כרונודוז Celestone Chronodose מרק דיפרוספן Diprospan מרק בטהקאפ Betacup תרופארם