פנטרמין (רזין)

שייך לקבוצת:
השמנת יתר, לטיפול ב, מדכאי תיאבון , תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

פנטרמין (רזין) נועד לסייע לטיפול בהשמנת יתר חמורה (BMI מדד מסת הגוף 30 או יותר), שלא מגיבה לדיאטה. הטיפול בפנטרמין (רזין) נעשה תחת פיקוח רפואי וכולל גם תמיכה התנהגותית, דיאטת הרזיה ופעילות גופנית.

פנטרמין (רזין) מגרה את מערכת העצבים המרכזית, בדומה לאמפטימין, וכך מביא לירידה בתיאבון.


יש לשים לב:
שימוש ממושך בפנטרמין (רזין) עלול להוביל לתלות, לכן אין לעבור על המנה המומלצת, גם אם לא הייתה ירידה במשקל. אין להשתמש בפנטרמין (רזין) יותר מ-12 שבועות.

רזין אינו מיועד לילדים ולבני נוער מתחת לגיל 16 או למבוגרים מעל גיל 65.

אין להשתמש בפנטרמין (רזין) במקרים הבאים:
רגישות לאחד ממרכיבי התרופה או לחומרים מקבוצת אמינים סימפטומימטים. 

הריון או הנקה.

נטילת מעכבי MAO - יש להמתין 14 ימים לפחות מסיום הטיפול במעכבי MAO עד לתחילת הטיפול בפנטרמין (רזין).

רקע של התמכרת לתרופות, סמים או אלכוהול.

רקע של מחלות פסיכיאטריות, לרבות הפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה.

רקע של דיכאון או חרדה המלווה במצבי אי שקט.

מחלת לב חמורה כגון: הפרעות בקצב הלב, מומים במסתמי הלב או איוושות.

יתר לחץ דם בינוני עד קשה, יתר לחץ דם ריאתי ומחלות בכלי הדם (לדוגמא: טרשת עורקים, מחלה בכלי דם במוח).

לחץ תוך עיני (גלאוקומה).

פעילות יתר של בלוטת התריס.

שימוש בתרופות אחרות להרזיה. 

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב פנטרמין (רזין) יחד עם תרופות אחרות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים ולהפחתת יעילות הטיפול:
תרופות אחרות לדיכוי התיאבון, תרופות נגד שיעול והצטננות - השילוב עלול להוביל לעלייה מסוכנת של לחץ הדם וקצב הלב ולסיכון מוגבר לפתח יתר לחץ דם ריאתי חמור. אין לתת תרופות אלו במשולב. 

תרופות סימפאתומימטיות אחרות, הורמוני בלוטת התריס - עלייה בסיכון לגירוי יתר של מערכת העצבים (עצבנות, רעידות והפרעות שינה).

מעכבי MAOI - שילוב עם פנטרמין (רזין) עלול לגרום לבלבול, חום גבוה, פרכוסים, הזיות ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש לחכות שבועיים לכל הפחות בין הטיפולים.

טרמדול - עלול להגביר את הסיכון לפרכוסים.

תרופות להורדת לחץ הדם: פנטרמין (רזין) מפחית מיעילותן. יש להקפיד על מעקוב לחץ דם.

תרופות המעלות את רמות סרוטונין, כגון: נוגדי דיכאון ממשפחת ה SSRI, SNRI, טריציקליים וטטראציקליים, ותרופות למיגרנה - חשש להופעת תסמינים כגון: אי-שקט, חרדה, בלבול, עלייה בחום הגוף, הזעת יתר.

תרופות להורדת סוכר ואינסולין - יתכן שיהיה צורך בשינוי המינונים. 

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות. אין לפתוח את כמוסה.תדירות וזמן נטילה: לרוב פעם ביום, לפני ארוחת הבוקר או 1-2 שעות אחריה, לפחות 10-14 שעות לפני השינה. נטילת רזין בערב עלולה לגרום לנדודי שינה. טווח המינון: 15 מ"ג ביום. אין לעבור על המינון.תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: אפקט דיכוי התיאבון של פנטרמין (רזין) נמשך 12-14 שעות מהנטילה. תזונה: מומלץ לקחת פנטרמין (רזין) על קיבה ריקה, לפני ארוחת הבוקר או 1-2 שעות אחריה. אחסון:

לאחסן במקום קריר, עד 25 מעלות. 

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לדלג עליה ולקחת את המנה הבאה כרגיל. אין ליטול מנה כפולה של פנטרמין (רזין). הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת פנטרמין (רזין) מבלי להיוועץ ברופא. ההפסקה בטיפול תיעשה באופן הדרגתי. במקרה של תחושת רעב מוגברת, המעידה על חוסר פעילות התרופה, יש להפסיק את נטילתה. מינון עודף: תסמיני מינון עודף של פנטרמין (רזין) כוללים בלבול, בחילה, הקאה, הזיות, אגרסיביות וחוסר מנוחה, רעד, נשימה מהירה, עילפון ופירכוסים. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בפנטרמין (רזין) בהריון. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השימוש בפנטרמין (רזין) מוגבל לשלושה חודשים. נטילה ממושכת שלו עלולה לגרום להתמכרות ולתופעות כגון נדודי שינה, שינויים בהתנהגות ואי שקט. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, פעילות יתר של בלוטת התריס, ברקית (glaucoma), התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, סוכרת, חרדה, אפילפסיה (כפיון), תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

פנטרמין (רזין) עלול לגרום לתופעות לוואי הבאות: ערנות יתר, עצבנות, חוסר מנוחה, שינויים במצב הרוח, כאבי ראש, סחרחורות, רעד,  בחילות או הקאות, שלשולים ועצירות, בלבול, דיכאון, כאב גרון, חום, התכווצויות בבטן.


יש להפסיק את נטילת רזין ולפנות לטיפול רפואי בדחיפות במקרים הבאים:

סימפטומים האופיינים להתקף לב, שבץ, תעוקת לב, אוטם בשריר הלב ,הכוללים בין היתר: קצב לב מואץ ו/או בלתי סדיר, עלייה בלחץ הדם, כאבים בחזה, קוצר/קושי נשימה (נדיר), תעוקת חזה, עילפון, בצקת בגפיים תחתונות (נדיר), בצקת בפנים או קושי בביצוע פעילות גופנית.


יש לעדכן את הרופא מיד אם הטיפול בפנטרמין (רזין) גורם לאחת מתופעות הלוואי הבאות:

איבוד משקל מהיר, יובש או טעם רע בפה, בעיות הקשורות במתן שתן, פריחה בעור, חולשה מוגברת, שינויים בהתנהגות, בלבול, אין אונות, שינויים בחשק המיני.

שמות מסחריים

רזין Razin כצט