מתילארגומטרין

שייך לקבוצת:
אלקלואידים של ארגוט
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מתילארגומטרין הינו מכווץ כלי דם המשתייך למשפחת האלקולואידים של ארגוט ומשמש למניעה ולטיפול בדימומי רחם לאחר לידה או לאחר הפלה. מתילארגומטרין מגביר את התכווצות השריר החלק ברחם וכך מפחית את הדימום מהרחם. תופעות הלוואי של מתילארגומטרין כוללות: בחילה, הקאה, כאב בטן, כאב ראש ויתר לחץ דם. במקרים חמורים תיתכן ירידה בקצב הלב, תעוקת חזה, כאב בזרועות וברגליים, פרכוסים וקומה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המכווצות כלי דם, אלקלואידים של ארגוט]: בשילוב עם מתילארגומטרין גוברת ההשפעה המכווצת על כלי הדם וסיכון מוגבר ליתר לחץ דם. יש להימנע משילוב זה. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת ה- azole , מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס ואנטיביוטיקה מקבוצת המקרולידים]: תרופות אלו מעכבות את הפירוק של מתילארגומטרין בכבד וכתוצאה מכך השפעתו עלולה לגבור. יש להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום, לרוב עבור שבוע ימים לאחר הלידה.טווח המינון: טבליה אחת (0.125 מ"ג), 3-4 פעמים ביום, עבור שבוע ימים לאחר הלידה.תחילת השפעה: השפעה תתקבל תוך 5-10 דקות מהנטילה.משך השפעה: השפעת מנה נמשכת כ3-4 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת תרופה זו בזמן הקצוב, יש ליטול מנה מייד כשנזכרים. אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים: כאב בטן, קומה, פרכוסים, יתר לחץ דם, היפותרמיה, תת לחץ דם, בחילה, הקאה, נימול ועיקצוץ ברגליים ובידיים וקשיי נשימה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא. הטיפול בתכשיר זה מחייב השגחה רפואית.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, הריון, מחלת לב, תעוקת חזה, מחלת לב כלילית, אירוע מוחי, התקף לב או שבץ לאחרונה, הנקה, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), זיהום כלשהו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: שלשול, בחילה, הקאה, כאבי בטן ועוויתות, הזעה, סחרחורת ויתר לחץ הדם המלווה בכאבי ראש. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: ירידה בקצב הלב, תעוקת חזה, יתר לחץ דם חמור (שלעיתים מתחלף בתת לחץ דם), גרד בעור, כאב בזרועות וברגליים, ירידת טמפרטורת הגוף, דיכוי נשימתי, פרכוסים וקומה. יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

מטרג'ין Methergin פרמה-אקסל