טמוזולומיד

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טמוזולומיד היא תרופה נוגדת סרטן המשמשת לטיפול בחולים הסובלים מגידולים ממאירים של המוח (כגון גליובלסטומה מולטיפורמה או אסטרוציטומה אנפלסטית), במקרים בהם אובחנה חזרה של המחלה או התפתחות המחלה לאחר טיפול מקובל. כמו כן טמוזולומיד משמשת לטיפול במלנומה ממאירה במצב מתקדם ומפושט. טמוזולומיד יוצרת קשר קוולנטי עם אטומים בתוך הדנ"א ועל-ידי כך מפריעה לחלוקת התא הסרטני. היא עשויה לגרום למומים בעוברים ועל כן על נשים מטופלות ועל בנות זוג של מטופלים להימנע מהריון במהלך הטיפול ובמשך 6 חודשים לאחר תום הטיפול. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, טמוזולומיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות בחילה והקאות, איבוד התיאבון, נשירת שיער וחולשה כללית.

תגובה עם תרופות אחרות: [סודיום ואלפרואט]: תרופה זו מפחיתה את הפינוי של טמוזולומיד מהגוף ומכאן הגברת השפעתו ותופעות הלוואי שלו. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: בשילוב טמוזולומיד עם תרופות אחרות נגד סרטן יש לקחת בחשבון את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [מעכבי TNF-alpha ]: שילוב תרופות אלו עם טמוזולומיד מגביר את דיכוי מוח העצם, מעלה את הסבירות לזיהומים קשים ודורש מעקב רפואי קפדני.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול התרופה פעם ביום במשך חמשת הימים הראשונים (על פי המינון שנרשם), ואח"כ יש להפסיק נטילת התרופה למשך 23 ימים, עד לסיום מחזור טיפול של 28 ימים. מספר מחזורי הטיפול יקבעו ע"י הרופא המטפל.טווח המינון: המינון נקבע ע"י הרופא בהתאמה אישית למטופל עפ"י גובה ומשקל. כאשר לפני כל מחזור טיפול תערך בדיקת דם, על מנת לקבוע אם יש לשנות את מינון התרופה.תחילת השפעה: תוך 0.5-1 שעות.משך השפעה: מנה משפיעה לשעתיים.תזונה: יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, כשעה לפני ארוחת הבוקר או לפני השינה. חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת מנה יש ליטול אותה באותו היום במהירות האפשרית, אך אם חלף יום טיפול שלם יש להתייעץ עם הרופא המטפל. הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: אם נלקחה בטעות כמות גדולה מהמנה הרצויה יש ליצור קשר באופן מיידי עם הרופא המטפל. תסמיני מינון עודף כוללים: בחילה, הקאה, שלשול, כאב ראש, ירידה בספירת הדם, פרכוסים ועלייה באנזימי כבד.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) יש להימנע מהריון במהלך הטיפול ובמשך 6 חודשים לאחר תום הטיפול.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מיועד לשימוש מתחת לגיל 3.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בטמוזולומיד מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם ותפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, ספירת דם נמוכה, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי חיסוני, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, דלקת ריאות. נדרש מעקב

תופעות לוואי

נשירת שיער היא אחת התופעות הנפוצות והיא מתחילה לרוב כ3-4 שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של טמוזולומיד. תופעות נפוצות נוספות כוללות: ירידה בכמות תאי דם מסויימים העלולה לגרום לחבורות, דימום, אנמיה, חום ורגישות מוגברת לזיהומים. כמו כן ייתכנו בחילה, הקאה, עייפות, עצירות, כאב ראש, חוסר תאבון או ירידה במשקל, שלשול, נמנום, חום, שיעול, פריחה בעור, חולשה, סחרחורת, קוצר נשימה, בטן עצבנית, צמרמורת, גירוד, שינוי בתחושת טעם, תחושת עקצוץ, פגיעה בייצור הזרע (לעיתים בלתי הפיכה).
,עלייה ברמת סוכר בדם, שינויים במצב מנטלי או בערנות, חרדה או דיכאון.לעיתים נדירות מאוד תיתכן תגובה אלרגית הבאה לידי ביטוי בצפצופים, פריחה, או קשיי נשימה - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

טמודאל Temodal שרינג פלאו טמו Temo פריגו