מאראבירוק

שייך לקבוצת:
חוסמי הקולטן CCR5 , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מאראבירוק הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. מאראבירוק משתייכת לקבוצת התרופות הפועלות באמצעות חסימת הקולטן CCR5 הנמצא על פני תא המטרה של נגיף ה- HIV. מכיוון שמאראבירוק הינה תרופה חדשה יחסית יש סיכוי טוב ליעילותה כנגד נגיפים עמידים, אך בכל מקרה, כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה- HIV, מאראבירוק ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. מבחינת פרופיל הבטיחות, התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים ותופעות הלוואי העיקריות שלה כוללות בחילה, שלשול, חום, פריחה, כאב שרירים וכאב בטן.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי האנזים protease, קטוקונאזול, איטראקונאזול, קלאריתרומיצין ונפאזודון]: תרופות אלו מעלות את הריכוז של מאראבירוק בדם ומכאן השפעתה והסיכון לתופעות הלוואי שלה גוברות. לכן במתן משולב זה יש להפחית את מינון מאראבירוק במינון ל- 150 מ"ג פעמיים ביום. [מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI, ריפאמפיצין, קארבאמאזפין, פנוברביטאל, פניטואין]: תרופות אלו מפחיתות את הריכוז של מאראבירוק בדם ומכאן השפעתה פוחתת. לכן במתן משולב זה יש להגדיל את מינון מאראבירוק ל-600 מ"ג פעמיים ביום. [היפריקום]: השילוב עם מאראבירוק איננו מומלץ, כיוון שהיפריקום מפחיתה בצורה ניכרת את השפעתה של מאראבירוק עד למצב של איבוד ההשפעה הנוגדת נגיפים ולפיתוח מצב של עמידות כלפי התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: 300-1200 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 8-12 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משך השפעה: 14-18 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחת מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא (אלא אם כן התפתחה מחלת חום ופריחה ואין אפשרות להשיג את הרופא). כמות הנגיפים עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. בכל מקרה יש ליידע את הרופא. תיתכן תופעה של תת-לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה הבאה לידי ביטוי בסחרחורת.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועות השפעות השימוש הממושך בתרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב

תופעות לוואי

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות הן בחילה, הקאה, שלשול, עצירות, חום, פריחה, כאב שרירים, כאב בטן, נדודי שינה, שיעול וסחרחורת. במקרים נדירים תיתכן פגיעה כבדית, הפרעות לבביות, זיהומים בדרכי הנשימה, פרכוסים ואיבוד הכרה.

שמות מסחריים

סלסנטרי Celsentri גלקסו סמית קליין