ראלטגראביר

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפים, נוגדי נגיף HIV , מעכבי האנזים אינטגראז
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ראלטגראביר הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. ראלטגראביר משתייכת לקבוצת התרופות הפועלות באמצעות עיכוב האנזים אינטגראז (Integrase), שמסייע באיחוי החומר הגנטי הנגיפי לחומר הגנטי האנושי. באמצעות פעילות זו ראלטגראביר מונעת את שכפול הנגיף. מכיוון שמדובר בתרופה שזה עתה נכנסה לשוק התרופות נגד HIV יש סיכוי טוב שתהיה יעילה גם נגד נגיפים עמידים. לעומת זאת יש לתת אותה עם עוד שתי תרופות יעילות לפחות כדי שהנגיף לא יפתח עמידות גם לתרופה זו. רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות הן בחילה, שלשול וכאב ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: [ריפאמפיצין, ריטונאביר]: תרופות אלו עשויות להפחית את רמת ראלטגראביר בדם. מומלץ להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: 400 מ"ג פעמיים ביום. תחילת השפעה: 8-12 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משך השפעה: 12 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם נותרו 6 שעות או פחות עד המנה הבאה, יש לקחת מנה עכשיו ולדלג על המנה הבאה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא (אלא אם כן התפתחה מחלת חום ופריחה ואינך מצליח להשיג את הרופא). כמות הנגיפים עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. בכל מקרה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועות השפעות השימוש הממושך בתרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות הן בחילה, שלשול וכאב ראש. במקרים נדירים ייתכנו מצבים כגון: אנמיה, אי-ספיקת כליות, פגיעה כבדית ופגיעה לבבית. כמו-כן ייתכנו זיהומים כגון הרפס.

שמות מסחריים

איסנטרנס Isentress מרק