ביסאקודיל (לקסעדין)

שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

ביסאקודיל הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות לקסעדין, עצירות-X וקונטלקס – משלשל, שממריץ את פעילות המעיים ומרכך את הצואה. ביסאקודיל מגרה את שרירי המעיים להתכווץ ולדחוף את הצואה לכיוון פי הטבעת, כדי לאפשר יציאה סדירה שאינה דורשת מאמץ. כאשר לוקחים את התרופה בערב עם מזון קל, היא מאפשרת פעולת מעיים בבוקר למחרת.

קראו עוד: עצירות - הדרכים הטבעיות להקלה ולמניעה


יעיל לטיפול ב: 

ביסאקודיל (לקסעדין) הוא משלשל חזק שנועד לטפל בעצירות אצל מבוגרים וילדים מעל גיל 6 שנים. לעיתים, ביסאקודיל (לקסעדין) משמש גם לאחר ניתוח בטן או התקף לב, כדי למנוע את המאמץ הכרוך בהטלת צואה.

בנוסף, ביסאקודיל ניתן גם כדי לרוקן את המעיים לפני ניתוח, בדיקה רפואית כמו קולונוסקופיה או צילום רנטגן של המעי הגס או החלחולת.  

עצירות, לקסעדין, ביסאקודיל


ביסאקודיל מיועד להקלה על לעצירות הנמשכת מספר ימים בלבד, מאחר ושימוש ארוך טווח בתכשיר עלול לגרום למעי לתלות במשלשל על מנת ליצור תנועת מעיים. חוסר פעילות המעיים ליום או יומיים אינו מצדיק שימוש בו. 


הנחיות חשובות: 

אין ליטול ביסאקודיל יותר מ-5 ימים ברציפות. 

עליכם להקפיד על שתיית נוזלים מרובה במשך היום, כדי לרכך את הצואה. שימוש קבוע וממושך בביסאקודיל (לקסעדין) עלול לפגום בפעילות תקינה של המעיים ולגרום לשלשול קשה ומתמשך, שעלול לערער את מאזן האשלגן בגוף, להשפיע על פעילות העצבים והשרירים ולגרום חולשה ותשישות.

קראו עוד: בלי תרופות - 10 דרכים טבעיות למניעת עצירות


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בביסאקודיל במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל ביסאקודיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם אתם סובלים מחסימת מעיים או חוסר תפקוד כרוני של המעיים.

-אם פיתחתם התייבשות חמורה או כאבי בטן חזקים, תסמינים של דלקת התוספתן (כגון כאב בטן, בחילות והקאות מסיבות בלתי מזוהות) או דלקת במעי. 

-כמו כן, אין להשתמש בביסאקודיל (לקסעדין) למטרות אחרות כגון "ניקוי הגוף" וכדומה.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של ביסאקודיל (לקסעדין) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות לא רצויות:

יש לחכות פרק זמן של שעה לפחות בין נטילת ביסאקודיל לתרופות אחרות דרך הפה במיוחד תרופות הניתנות להפחתת החומצה בקיבה (ממשפחת מעכבי משאבות פרוטונים) ,סותרי חומצה וכן חלב ומוצריו מחשש לגירוי בקיבה.

מומלץ לחכות כשעתיים בין נטילת תרופות המכילות ביסאקודיל לבין תרופות אחרות, מחשש להפרעה בספיגתן.

תרופות משלשלות אחרות, נוגדי קרישה (וארפארין), תרופות משתנות (כגון פורוזמיד), סטרואידים (כגון פרדניזולון) ותרופות הממריצות את הלב כגון דיגוקסין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, פתילות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות את הטבליות. תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעם ביום לפני השינה עם מזון ומים. 

פתילות: פעם ביום, בדרך כלל בבוקר.

טווח המינון: מבוגרים: טבליות: 5-15 מ"ג ליום; פתילות: 10 מ"ג ליום. ילדים: 5 מ"ג ליום.תחילת השפעה: טבליות: 6-12 שעות;
פתילות: 15-60 דקות.
משך השפעה: ימים אחדים.תזונה: אין הגבלות. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין לקחת מנה שנשכחה. קח את המנה הבאה של ביסאקודיל (לקסעדין)רק אם אתה סובל מעצירות קשה. הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות של ביסאקודיל (לקסעדין) עלולות לגרום לכאב בבטן התחתונה או להתיבשות. יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בביסאקודיל (לקסעדין) מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: אין עדות לסיכון.תינוקות וילדים: לא מומלץ אלא בעצת רופא.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין לקחת ביסאקודיל (לקסעדין) באופן סדיר יותר מחמישה ימים אלא על פי הוראת רופא. שימוש יתר במשלשלים מפחית פעילות מעיים תקינה וספונטנית ומוביל לתלות בתרופה ולשלשולים. ניטור:

דווח לרופא במקרה של דימום לא מוסבר מהחלחולת, נטילת תרופות אחרות, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות לוואי של ביסאקודיל (לקסעדין) כוללות: עוויתות בבטן, שלשול, בחילה, דימום בצואה, הקאות, חוסר נוחות בטנית, חוסר נוחות בפנים ומסביב לפי הטבעת, סחרחורת.


במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול ולפנות מיד לרופא:

עייפות או חולשה יוצאות דופן, קצב לב מוגבר או בלבול (סימנים של אבדן אלקטרוליטים), דלקת במעי הגס (קוליטיס) הגורמת לכאבי בטן ושלשול, פריחה עורית (נדיר).

תגובה אלרגית חמורה הכוללת התנפחות של הפנים, הגרון, קשיי נשימה או סחרחורת (נדיר).

שמות מסחריים

עצירות-X Atzirut X כצט לקסעדין Laxadin טבע קונטלקס Contalax דר פישר