דרונאביר

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דרונאביר היא תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. דרונאביר משתייכת לקבוצת התרופות הפועלות באמצעות עיכוב האנזים פרוטאז (protease) ובכך היא מונעת את שכפול הנגיף. דרונאביר ניתנת בדרך כלל לחולים שנכשלו בטיפול נוגד נגיפים קודם, אך היא יכולה להינתן גם לחולים שזהו טיפולם הראשון כנגד הנגיף. כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV דרונאביר ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. כמו כן, כדי להגביר את רמת התרופה בדם ובכך להפוך אותה ליעילה ולנוחה יותר נותנים אותה תמיד יחד עם התרופה ריטונאביר אשר מעכבת את פינוי הדרונאביר דרך הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות:


יש ליידע רופא או רוקח לגבי שימוש בכל תרופה, גם תרופה ללא מרשם וכן שימוש בתוספי תזונה.


השפעתן של תרופות רבות נוספות עלולה להשתנות אם נלקחות יחד עם דרונאביר. יש לפנות לרופא המטפל לגבי שימוש משולב .[ריפאמפין, היפריקום ונוגדי פרכוסים כגון: קארבאמאזפין, פנוברביטאל ופניטואין]: תרופות אלו עשויות להפחית את הרמה של דרונאביר בדם וכתוצאה פעילותו פוחתת. יש להימנע משילוב זה. [ציסאפריד, פימוזיד, אלקלואידים של ארגוט ונוגדי היסטמינים כגון: אסטמיזול וטרפנאדין]: בשילוב תרופות אלו עם דרונאביר קיים סיכון לבעיות חמורות בכלי הדם והפרעות קצב לבביות מסכנות חיים. יש להימנע משילוב זה. [סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase: לובאסטאטין, סימבאסטאטין]: יש להימנע מצריכת תרופות אלו בשילוב עם דרונאביר בגלל הסכנה לנזק לשריר ולכליות. ניתן להשתמש בזהירות בסטאטינים אחרים כמו אטורבאסטאטין, פראבאסטאטין ורוזובאסטאטין. [תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים כגון: מידאזולאם, טריאזולאם]: יש להימנע משילוב תרופות אלו עם דרונאביר בשל הסכנה להרעלה מתרופות ההרגעה המתבטאת בדיכוי ממושך של מערכת העצבים וקשיי נשימה. [גלולות למניעת הריון]: דרונאביר עשויה להפחית מפעילות הגלולות ולכן יש צורך באמצעי מניעה נוסף. [נוגדי הפרעות בקצב הלב כגון: לידוקאין, אמיודארון וכינידין]: ריכוזם של תרופות אלו בדם עשוי לעלות בשילוב עם דרונאביר. יש לנטר רמות תרופות אלו בדם במתן משולב זה. [וארפארין]: רמות וארפארין בדם עשויות להשתנות במתן משולב עם דרונאביר. יש לנטר INR במתן משולב זה. [נוגדי פטריות ממשפחת azole כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול]: תרופות אלו מעכבות את הפירוק של דרונאביר בכבד וכתוצאה השפעתה גוברת. [בולמי סידן כגון: פלודיפין וניפדיפין]: רמות בולמי הסידן בדם עולות במתן משולב עם דרונאביר. יש לנטר רמות בולמי הסידן בדם. [דקסאמתאזון]: דקסאמתאזון מזרז את פירוק דרונאביר וכתוצאה השפעתו פוחתת. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין וטאקרולימוס]: רמת תרופות אלו בדם וכתוצאה מכך השפעתן, גוברת בשילוב עם דרונאביר. [מעכבי האנזים פוספודיאסטראז (PDE5)]: השפעת תרופות אלו גוברת בשילוב עם דרונאביר. יש להיזהר במתן משולב זה. [תרופות ממשפחת ה- SSRI כגון: סרטראלין, פארוקסטין]: השפעת תרופות אלו פוחתת בשילוב עם דרונאביר. [תרופות נוגדות סוכרת]: ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב מעכבי האנזים פרוטאז. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם ובמידת הצורך, לשנות את מינון התרופה נגד סוכרת. [טראזודון]: דרונאביר עלולה לעכב את פירוק טראזודון בכבד ולגרום לעלייה ברמות שלו בדם ובתופעות הלוואי ממנו. במידה וניתן שילוב של שתי התרופות יחד יש לשקול מתן מינון נמוך יותר של טראזודון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב.טווח המינון: 1200 מ"ג ביום בשילוב עם ריטונאביר 200 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 4-8 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משך השפעה: 12 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה תוך 30 דקות מאכילת מזון כלשהו.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם עברו 6 שעות או יותר, מהמועד נטילה הרצוי, יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. כמות הנגיפים עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש אלא באישור רופא.הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כמו מעכבי פרוטאז אחרים, גם תרופה זו עשויה בשימוש ממושך לגרום לסוכרת, עלייה בשומני הדם ושינוי בפיזור שומני הדם בגוף. כתוצאה מכך במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר תפקודי כבד, רמות סוכר, טריגליצרידים וכולסטרול בדם וספירת דם מלאה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של המופיליה, מחלת כבד, אלרגיה, סוכרת, אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, רמת כולסטרול גבוהה בדם, הפטיטיס, מחלת כליה, פריחה עורית, בעיות אוטואימוניות

תופעות לוואי

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות בתחילת הטיפול הן כאב ראש, כאב בטן, בחילה, הקאה ושלשול. במקרים נדירים ייתכנו כאבים או חולשה בשרירים, בלבול, כאב בחזה, שתן כהה, קצב לב מהיר, חום, סחרחורת ואיבוד תיאבון. דרונאביר עשויה להעלות את רמת הסוכר בדם. הדבר מתבטא בבלבול, סחרחורת ותחושת צימאון. כמו כן דרונאביר עשויה להעלות את רמת השומנים בדם.

שמות מסחריים

פרזיסטה Prezista ג'נסן סילאג