טטראקוסאקטיד

שייך לקבוצת:
אנלוג הורמון אדרנוקורטיקוטרופי (ACTH)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טטראקוסאקטיד הינו פפטיד סינתטי, בעל תכונות דומות לאלו של ההורמון האדרנוקורטיקוטרופי (ACTH) האנדוגני המופרש מבלוטת יותרת המוח וגורם לגירוי של בלוטת האדרנל ליצירה ושחרור של הורמונים קורטיקוסטרואידים. טטראקוסאקטיד קיים בשתי פורמולציות: תכשיר Depo להזרקה, בעל שחרור איטי ופעילות ממושכת (Synacten Depot 1mg/1mL), המשמש תחליף לטיפול ממושך בסטרואידים במחלות כגון: דלקת כיבית של המעי הגס, מחלת קרוהן, מחלת סטיל, דלקת מפרקים שגרונתית (ראומטואידית) ודלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס). יתרונו על פני טיפול בסטרואידים הוא בכך שאינו גורם לדיכוי של האדרנל ולכן ניתן להפסיק את הטיפול ללא חשש ממצב של אי-ספיקת האדרנל (שכן טיפול ארוך-טווח בסטרואידים גורם לדיכוי של האדרנל ולכן הפסקתו צריכה להיעשות בהדרגה). שימוש נוסף הוא לטיפול במצבים אקוטים של טרשת נפוצה ובמחלות עור כגון: פמפיגוס (בוענת), אקזמה כרונית חמורה ובצורות שונות של פסוריאזיס. תכשיר נוסף להזרקה הוא בעל משך פעילות קצר (Synacten 250mcg), המשמש לבדיקת פעילות האדרנל (מבחן סינאקטן). כאשר לאחר מתן החומר צפויה עלייה בהפרשה של סטרואידים מהאדרנל. בהעדר עלייה זו, ישנה בעיה בתפקוד האדרנל שיכולה לבוא לידי ביטוי בסינדרום אדיסון. אין להשתמש בטטראקוסאקטיד במצבי אלרגיה כגון אסתמה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרכיבי חיסון]: תגובות קשות עלולות להופיע כתוצאה ממתן תרכיבי חיסון יחד עם תרופה זו. יש להימנע ממתן חיסונים בעת הטיפול עם טטראקוסאקטיד. [נוגדי דלקת לא סטרואידים, כגון אספירין]: גוברת הסכנה לתופעות לוואי במערכת העיכול. תיתכן גם ירידה בריכוז נוגדי הדלקת בדם. [תרופות נגד סוכרת]: טטראקוסאקטיד מחליש את פעולתן של תרופות אלה, ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון כדי למנוע רמות גבוהות מדי של סוכר בדם. [תרופות להורדת לחץ דם]: טטראקוסאקטיד עלול לגרום אצירת נוזלים ולהעלות את לחץ הדם וכך להפחית את השפעותיהן של תרופות להורדת לחץ דם. יש לבחון התאמת המינון מחדש של תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה לשריר.תדירות וזמן נטילה: טיפול - פעם ביום עבור 3 ימים ולאחר מכן פעם ב2-3 ימים. איבחון - זריקה חד פעמית.טווח המינון: זריקת 1 מ"ג פעם ביום עבור 3 ימים (או פעמיים ביום במקרים קשים) ואח"כ פעם ב2-3 ימים כטיפול תחזוקתי. במטופלים המגבים היטב לטיפול ניתן להפחית המינון ל-0.5 מ"ג פעם ב2-3 ימים או 1 מ"ג פעם בשבוע. ילדים בגילאי 3-5 שנים: 0.25-0.5 פעם ביום כטיפול התחלתי ולאחר מספר ימים אותו המינון פעם ב2-8 ימים. ילדים בגילאי 5-12 שנים: 0.25-1 מ"ג פעם ביום ולאחר מספר ימים אותו המינון פעם ב2-8 ימים. תחילת השפעה: עליה ברמת הקורטיזול בדם מתרחשת תוך 30 דקות מקבלת הזריקה. משך השפעה: זריקה של 1 מ"ג משפיעה למשך 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת במרפאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא היוועצות עם רופא.מינון עודף: ייתכנו מצבים של אגירת נוזלים (מתבטא בעליה במשקל הגוף) או תסמיני סינדרום קושינג (Cushing's Syndrome) - מחלה שבה קורטיזול המיוצר על ידי בלוטות האדרנל נמצא בדם בכמות גבוהה מהרגיל. הסימפטומים של המחלה כוללים פני ירח (אודם, נפיחות ועגלגלות בפנים), עלייה במשקל, שיעור יתר, כאבי ראש, חולשה כללית, כאבי גב, פצעי בגרות, תחושת צמא וריבוי במתן שתן. יש לפנות לרופא לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתכשיר הטיפולי במהלך הריון. ניתן להשתמש בתכשיר האבחנתי רק במידה והתועלת עולה על הסיכון. (C) הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מיועד לשימוש מתחת לגיל 3.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ארוך טווח עשוי להוביל להתפתחות מצבים כגון: קטרקט (ירוד) וגלאוקומה (ברקית).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, פסיכוזה, כיב קיבה, אי ספיקת לב (heart failure), תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, תסמונת קושינג, ליקוי מולד של בלוטת האדרנל (adrenogenital syndrome), אלרגיה, אסתמה, דיכוי חיסוני, תפקוד כליתי לקוי, יתר לחץ דם, דלדול עצם (אוסטאופורוזיס), חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), סוכרת, מחלת כבד, תת פעילות בלוטת התריס

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו הן: בחילה, הקאה, סחרחורת, הסמקה, כאבים, נפיחות ופריחה באיזור ההזרקה, קשיי נשימה, גירוד ותופעות אלרגיה חמורות.

שמות מסחריים

סינקטן דפו Synacthen depot נוברטיס