אינדאפאמיד

שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם, לטיפול, משתנים, סולפונאמידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אינדאפאמיד הינה תרופה משתנת ממשפחת הסולפונאמידים המשמשת לטיפול ביתר לחץ דם ובבצקת הנגרמת מאי-ספיקת לב. מנגנון פעילותה דומה לתרופות משתנות ממשפחת התיאזידים, עם זאת יתרונה בהשוואה לתיאזידים הוא בהעדר הצטברות התרופה בגוף אפילו במצב של תיפקוד כלייתי לקוי. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות כאב גב, שלשול, סחרחורת במעבר משכיבה לעמידה, כאב ראש, זיהום, עצבנות, נדודי שינה וקיבה עצבנית.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי דלקת לא סטרואידיים]: תרופות אלו עשויות להפחית את יעילות אינדאפאמיד. [מעכבי ACE]: במתן משולב עם אינדאפאמיד גובר הסיכון לפגיעה כלייתית. יש להימנע ממתן משולב זה. [אלופורינול, אמאנטאדין, תרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן, ליתיום, דיגוקסין]: אינדאפאמיד מגביר את רמות תרופות אלו בדם כך שגובר הסיכון לתופעות הלוואי של תרופות אלו. יש להימנע ממתן משולב זה. [ציקלוספורין, משתנים תיאזידים]: בשילוב עם אינדאפאמיד גובר הסיכון לרעילות כלייתית. יש להימנע ממתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, מומלץ בבוקר. לרוב מדובר בטיפול לתקופה ממושכת.טווח המינון: 1.25-5 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 1-2 שעות.משך השפעה: 36 שעות.תזונה: ניתן ליטול הטבליה עם או בלי מזון. השימוש בתרופה זו עלול להפחית את כמות האשלגן בגוף. יש להרבות באכילת פירות וירקות טריים. יש להיוועץ ברופא באשר לנטילת תוסף אשלגן.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מפורשת מהרופא.מינון עודף: מינון עודף עשוי להוביל לתופעות כגון: בחילה, הקאה, תת-לחץ דם, התכווצויות, סחרחורת, בלבול ושינויים בכמות השתן.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך תיתכן ירידה ברמות אשלגן ונתרן בדם. כמו כן תיתכן עלייה בחומצה אורית, סוכר וסידן בדם. יש לבצע בדיקות דם סדירות במהלך הטיפול בתרופה זו.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, רמות לא תקינות של אשלגן בדם, סוכרת, שיגדון, הפרעות קצב בלב, קשיי השתנה, זאבת אדמנתית (lupus)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות: כאב גב, שלשול, סחרחורת במעבר משכיבה לעמידה, כאב ראש, זיהום, עצבנות, נדודי שינה וקיבה עצבנית. תופעות חמורות: תופעות אלרגיה חמורות, כאב בחזה, עילפון, קצב לב לא תקין, התכווצויות שרירים, נימול של הרגליים או הידיים, קשיי השתנה והצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

פמיד Pamid כצט