דסמופרסין
שייך לקבוצת:
נוגדי השתנה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דסמופרסין הינו אנלוג של הורמון האנדוגני וזופרסין המווסת ספיגה חוזרת של מים מן הכליות. מנגנון פעילותו של דסמופרסין הוא בהפחתת כמות השתן המיוצרת ע"י הכליות. הוא משמש בעיקר לטיפול בהרטבה לילית ובסוכרת תפלה ובנוסף לטיפול בצימאון והשתנה מוגברת הנגרמים בעקבות פגיעת ראש או ניתוחי ראש. כמו כן קיים שימוש בהפרעות קרישת דם כגון: מחלת וון וילבראנד והמופיליה. במהלך השימוש בתרופה זו יש צורך בהגבלת כמות השתייה. יש להקפיד על משטר צריכת מים, יש לשתות רק כמות המספקת את תחושת הצמא, מחשש לתופעות לוואי חמורות כגון: הצטברות נוזלים בגוף, ירידה ברמת נתרן בדם, בלבול, עוויתות, נמנום, עליה במשקל ובעיות בהשתנה.

תגובה עם תרופות אחרות: קארבאמאזפין, אינדומתאצין, לאמוטריגין, כלורפרומאזין, משככי כאב נארקוטיים, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), אוקסיבוטינין, נוגדי דיכאון ממשפחת ה- SSRIs, נוגדי דיכאון טריציקליים, דימתיקון, לופראמיד: בשילוב תרופות אלו עם דסמופרסין גובר הסיכון לאגירת נוזלים ורמות נמוכות של נתרן בדם (היפונתרמיה). יש להיזהר במתן משולב זה ולעקוב אחר רמות האלקטרוליטים בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תמיסה להחדרה תוך-אפית, תרסיס לאף, תמיסה להזרקה, טבליות להמסה מתחת ללשון.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום או 2-3 פעמים ביום, בהתאם לסוג התכשיר ולהוראת הרופא. לטיפול בהרטבה לילית יש להשתמש לפני השינה.טווח המינון: מתן תוך אפי: לטיפול בסוכרת תפלה- מתבגרים מעל גיל 12 ומבוגרים- 10-40 מק"ג ביום. גילאי 3 חודשים ועד גיל 12- 0.05-0.3 מ"ל לכל נחיר, 1-2 פעמים ביום. לטיפול בהרטבה לילית- ילדים מעל גיל 6 ומבוגרים- 20 מק"ג לכל נחיר לפני השינה. בהמשך המינון ישתנה ל-10-40 מק"ג ביום. מתן דרך הפה: לטיפול בסוכרת תפלה- 0.05 מ"ג, פעמיים ביום. (בהמשך 0.1-0.8 מ"ג ביום) לטיפול בהרטבה לילית- מעל גיל 6- 0.2 מ"ג, פעם ביום לפני השינה. (בהמשך 0.6 מ"ג ביום) מתן בהזרקה (לשריר, וריד, תת-עורי): למניעת השתנה מוגברת- מבוגרים- 2-4 מק"ג, פעמיים ביום (בוקר+ערב) ילדים- 0.025-0.4 מק"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, פעם ביום. לטיפול בבעיות דימום כגון המופיליה או מחלת וון וילבראנד- 0.3 מק"ג עבור כל ק"ג משקל גוף בהזרקה איטית לוריד למשך 15-30 דקות.תחילת השפעה: בהתאם לסוג התכשיר.משך השפעה: בהתאם לסוג התכשיר.תזונה: את הטבליות ניתן ליטול עם או בלי אוכל.אחסון:

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס, מוגן מאור.

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סימני מינון עודף עשויים לכלול: בלבול, כאב ראש מתמשך, עליה פתאומית במשקל הגוף, קשיי השתנה ונימנום. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: נדרשת התייעצות עם רופא טרם השימוש. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: לא ניתן.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, שתן (נפח) ואלקטרוליטים בדם. אין להשתמש יותר מ- 3 חודשים ללא הפסקה מבלי להיוועץ ברופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), הפרעות בכלי הדם, תפקוד כליתי לקוי, יתר לחץ דם, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, זיהום כלשהו, ציסטיק פיברוזיס (CF), התייבשות, חום גבוה, הקאות, שלשולים, בצקת, היפונתרמיה (תת-נתרן בדם) , מיגרנה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול: בחילה, התכווצות בבטן, כאב ראש, עליות קלות בלחץ הדם, סומק בפנים ודלקת או דימום מהאף. במקרים נדירים יתכנו סימני הצטברות נוזלים בגוף, ירידה ברמת נתרן בדם, בלבול, עוויתות, נמנום, עליה במשקל ובעיות בהשתנה. במקרים אלו יש להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא מיד.

אין להשתמש בתרופה במקרה של אי ספיקת לב (heart failure) וכל מצב הדורש טיפול במשתנים. יש לדווח על כך לרופא.

יש להפסיק את השימוש בתרופה במקרה של חום גבוה, הקאות ושלשולים, ולפנות מיד לרופא.

שמות מסחריים

מינירין Minirin פרינג פרמציוטיקלס אוקטוסטים Octostim פרינג פרמציוטיקלס דסמופרסין טבע Desmopressin Teva טבע מינירין מלט Minirin Melt פרינג פרמציוטיקלס