וינורלבין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

וינורלבין היא תרופה כמותרפית המשמשת לטיפול בסרטן הריאות מסוג non-small cell, בסרטן שד מתקדם ובסרטן הערמונית. וינורלבין משתייכת לקבוצת התרופות הכמותרפיות הנקראות plant alkaloids, אשר מופקות מצמחים. פעילותה מכוונת למניעת התחלקותם של תאי הסרטן במטרה לגרום למותם. אין להשתמש בתרופה זו בחולים הזקוקים לטיפול ארוך טווח בחמצן, כמו כן אין לקחת את התרופה בשילוב עם הקרנות אם איזור הטיפול כולל את הכבד. בישראל כלולה התרופה בסל הבריאות לטיפול בסרטן שד מתקדם (גרורתי). התרופה ניתנת בהזרקה לוריד או בעירוי. וינורלבין קיימת גם בכמוסות אך בצורה זו היא אינה כלולה בסל. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, וינורלבין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות בחילה, הקאה, עצירות, כאבי שרירים ונשירת שיער.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: השימוש בוינורלבין בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [ציספלאטין, ציקלוספורין, איטראקונאזול, מיטומיסין, פאקליטאקסל, קווינופריסטין]: תרופות אלו עשויות להגביר את תופעות הלוואי של וינורלבין. יש להימנע ממתן משולב זה. [דיגוקסין, פניטואין]: וינורלבין עלולה להוריד את רמות תרופות אלו בדם ומכאן את יעילותן. ייתכן ויהיה צורך בהתאמת המינון מחדש. [חיסונים חיים]: אין לתת חיסונים חיים לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [מעכבי TNF- alpha]: שילובם עם מדכאי חיסון נוספים כגון וינורלבין, מעלה את הסיכון לזיהומים ואפילו זיהומים קטלניים כגון ספסיס. יש לנטר בקפידה על מנת לזהות סימני זיהום.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה, כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעם בשבוע. ההזרקה לוריד נמשכת כ-5-10 דקות.טווח המינון: המינון בהזרקה הוא 25-30 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, פעם בשבוע. המינון בכמוסות הוא 60-80 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, פעם בשבוע.תחילת השפעה: השפעה תתקבל תוך מספר שעות. השפעה מלאה תתקבל תוך מספר שבועות-חודשים.משך השפעה: מנה משפיעה לתקופה של מספר ימים.תזונה: יש ליטול התרופה עם הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לפנות לרופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת התרופה ללא היוועצות ברופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכן דיכוי מוח העצם המלווה לעיתים בחום, זיהום וחסימת מעיים. יש לפנות באופן מיידי לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) על נשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעי מניעה בתקופת הטיפול בתרופה זו.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם (כמות המוגלובין, לויקוציטים, נויטרופילים וספירת טסיות בכל פעם של מתן חדש).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, זיהום כלשהו, ספירת דם נמוכה, מחלת כבד, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, הפרעות בכלי הדם, מחלת לב, כריתה של הקיבה או המעי הדק, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: שינויים בספירת הדם (ירידה בכמות הנויטרופילים והטסיות). ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. כמו כן ייתכנו תופעות כגון: בחילה, הקאה, עצירות וכאבי שרירים. תופעות לוואי פחות נפוצות: כאב במקום ההזרקה, שלשול, אנורקסיה, חסימת מעיים, דלקת בפה, דלקת בוושט, נימול בכפות הידיים והרגליים, נשירת שיער, תגובה אלרגית (פריחה בעור, הסמקה בפנים, כאב ראש, סחרחורת, קוצר נשימה וחרדה), חום, עייפות, כאבי מפרקים, כאבים בחזה, כאבים באיזור הגידול. בנוסף ייתכנו השפעות על הלב כגון: התקף לב ותעוקת חזה.

שמות מסחריים

נבלבין Navelbine מדיליין וינורלבין Vinorelbine פארמלוג'יק וינורלבין אקטביס Vinorelbine Actavis דיפריס וינורלבין תרימה Vinorelbine Trima תרימה