ביסמות סובסאליצילאט, סובציטראט
שייך לקבוצת:
נוגדי חומצה, תרופות נוגדות שלשול
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ביסמות מרגיע מקומית את מערכת העיכול וסותר חומצה חלש. משתמשים בתרופות שמכילות ביסמות להקלה על שלשול, צרבת, בחילה, גזים, כאבי בטן עוויתיים, קלקול קיבה והפרעה עיכולית קלה או בינונית. 

אין להשתמש בתרופה זו במקרים הבאים:   רגישות לחומר פעיל, חומרים מקבוצת סליצילאטים או אספירין או רגישות לאחד ממרכיבי התרופה.  מחלות המלוות בחום כמו שפעת או אבעבועות רוח או איבוד נוזלים, במיוחד אצל ילדים וצעירים מתחת גיל 20, בגלל הסיכון להתפתחות תסמונת ריי (כישלון כבד והפרעה במערכת העצבים).   בחילות אורגניות אצל ילדים או מתבגרים.  במקרה של כיב קיבה, דימומים במערכת העיכול (דם בצואה או צואה שחורה).
אין להשתמש אם אין שיפור בתוך יומיים או חלה החמרה בסימפטומים כמו עלייה בחום, למשל. 

תגובה עם תרופות אחרות: מתן ביסמות בזמן טיפול בתרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:
נוגדי קרישה: התרופה מגבירה את הסיכון לדימום.
אספירין וסליצילאטים: סכנה מוגברת להרעלת חומצה סליצילית.
טטראציקלין: ירידה בספיגה של טטראציקלין.
תרופות נוגדות שיגדון: הפחתת השפעה.
תרופות להורדת סוכר ואינסולין: הגברת ההשפעה והסכנה של רמת סוכר נמוכה מדי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות (אין לחצות טבליות שאין להן קו חצייה), טבליות לעיסה, תרחיף. תדירות וזמן נטילה: תלוי במחלה ובתכשיר, ניתן ליטול אפילו כל חצי שעה- שעה, עד 8 מנות ביממה.   טווח המינון: תלוי במחלה, בגיל ובתכשיר, עד מינון מירבי של 2 גרם סובסאליצילאט. ילדים עד גיל 12 שנים - המינון ייקבע על ידי הרופא. תחילת השפעה: 10-30 דקות.משך השפעה: 2-6 שעות.תזונה: אין הגבלות. במקרה של שלשול, מומלץ להרבות בשתיית נוזלים.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים. אם יש צורך.הפסקת התרופה: כשלוקחים את התרופה להקלה משלשול, הפרעה עיכולית או צרבת - ניתן להפסיק כשהתסמינים חולפים. במקרים אחרים - להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינון רגיל לא צפויות בעיות לתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 3. מעל גיל זה יש צורך בהפחתת המינון בהתאם למשקל.קשישים: תיתכן שכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי, וייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו יותר משבוע ללא הוראת רופא.ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו, כיוון שהיא עלולה לגרום לדימום מאזורי הניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, כיב עיכולי, דימום ממערכת העיכול, אפילפסיה (כפיון), שיגדון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות: עצירות ושינוי צבע הלשון והצואה.

במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא:
מינון יתר עלול לגרום לנמנום וכאב ראש.
חולשה, עוויתות, בעיות בנשימה, טשטוש ראייה, צלצולים באוזניים, בלבול, איבוד שמיעה, עצירות חמורה.

שמות מסחריים

קלבטן Kalbeten סם-און ביסמות ורוד Pink Bismuth פריגו ביטני X Bitni X כצט קלבטן פורטה Kalbeten Forte סם-און פפטולייט Peptolite פריגו