תירוטרופין אלפא
שייך לקבוצת:
הורמונים, תרופות למעקב אחר בלוטת התריס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תירוטרופין אלפא (rhTSH) הינו הורמון רקומביננטי המיוצר במעבדה בשיטות של הנדסה גנטית, הזהה להורמון המגרה בלוטת התריס (TSH) המיוצר באופן טבעי בגוף. תירוטרופין אלפא מקל על המעקב אחר חולים בסרטן התירואיד שעברו כריתה וטיפול ביוד רדיואקטיבי ומטופלים בהורמון תירואיד מלאכותי (לבותירוקסין) המשמש לאיזון הורמונלי. לצורך המעקב נהוג לבדוק את רמת התירוגלובולין (Tg) בדם ולעיתים אף נהוג לבצע מיפוי כל גופי ביוד רדיואקטיבי. לשם מעקב יעיל יש להפסיק את הטיפול בהורמון התירואיד לתקופה של 4-6 שבועות ומצד שני להסתכן בהיפותירודיזם, אך מתן של תירוטרופין אלפא מעלה את רמת ה-TSH מיד לאחר ההזרקה ללא צורך בהפסקת הטיפול בהורמון התירואיד. העליה ב-TSH מובילה לקליטת יוד מוגברת בתאי רקמת התירואיד ולהפרשת תירוגלובולין. בדרך זו ניתן לבצע את בדיקת התירוגלובולין והמיפוי הכל גופי ללא הפסקת הטיפול בהורמון התירואיד. תופעות הלוואי הן מעטות וכוללות בחילה, הקאה, כאב ראש וחולשה.

תגובה עם תרופות אחרות: [אינסולין ותרופות נוגדות סוכרת]: ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב עם תירוטרופין אלפא. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה לשריר הישבן. תדירות וזמן נטילה: שתי זריקות, בהפרש של 24 שעות. על מנת להגיע לרמה גבוהה של TSH הנדרשת בכדי לבצע את בדיקות המעקב.טווח המינון: 2 זריקות של 0.9 מ"ג הניתנות בהפרש של 24 שעות. במידה ונערכת בדיקה של מיפוי כל גופי, יינתן יוד רדיואקטיבי (24 שעות לאחר זריקת תירוטרופין אלפא השניה). בדיקת דם לרמת Tg וכן מיפוי כל גופי (72 שעות אחרי זריקת תירוטרופין אלפא השניה).תחילת השפעה: התרופה מגיעה לריכוז מירבי בדם תוך 10 שעות.משך השפעה: מנה משפיעה ל-25 שעות בממוצע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת תחת פיקוח רפואי.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה במקרה של התעוררות תופעות אלרגיה.מינון עודף: סימני מינון עודף עשויים לכלול: כאבים בחזה, סחרחורת, כאב ראש, גלי חום, קצב לב לא סדיר, בחילה, עצבנות, קשיי נשימה, הזעה וחולשה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, יתר לחץ דם, התקף לב או שבץ לאחרונה, פעילות יתר של בלוטת התריס, הריון, הנקה, מחלת לב, ניתוח בחודש האחרון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן מעטות ועל פי רוב מתונות. פחות מעשרה אחוז מהמטופלים סובלים מבחילות, כאב ראש, חולשה או הקאות לאחר קבלת הזריקה. אנשים אחדים סבלו מגירוד ופריחה במקום ההזרקה. כמו כן במקרים נדירים ייתכנו הפרעות לבביות כגון קצב לב מהיר, עצבנות והזעה.

שמות מסחריים

תירוג'ן Thyrogen ג'נזיים ישראל