אדנוזין
שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

הינו נוקלאוזיד המצוי באופן טבעי בכל תאי גוף האדם. כתרופה היא משמשת להאטת התכווצות הלב דרך הקשר פרוזדור-חדר, פעולה זו מאפשרת החזרת קצב הלב לפעילות נורמלית לאחר מצב של טכיקרדיה על-חדרית או בקיצור SVT. זוהי תרופת הבחירה ברפואה דחופה כאשר היא ניתנת בהזרקה ישירות לוריד (IV) אך ורק בזמן התקף. למעשה תרופה זו עוצרת כל פעילות לבבית למשך מספר שניות קצר. אדנוזין משמשת גם לטיפול בטכיקרדיה על-חדרית הקשורה בתיסמונת וולף-פארקינסון-וויט (WPW). מכיוון שאדנוזין פועלת רק על הקשר פרוזדור-חדר היא חסרת השפעה במקרים של הפרעות קצב הקשורות לעליות הלב. אדנוזין משמשת בנוסף לאיבחון תפקוד לבבי.תגובה עם תרופות אחרות: [וראפאמיל, דיגוקסין]: השפעתן של תרופות אלו ומכאן גם הסיכון לתופעות הלוואי שלהן מוגברת במתן משולב עם אדנוזין. במקרים נדירים ייתכנו הפרעות לבביות המסכנות חיים. יש להימנע ממתן משולב זה. [קארבאמאזפין, דיפירידאמול]: תרופות אלו עשויות להגביר את ההשפעה ואת תופעות הלוואי של אדנוזין. יש להימנע ממתן משולב זה. [נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ia + Class III)]: בשילוב תרופות אלו עם אדנוזין גובר הסיכון לתופעות לוואי לבביות, ביניהן טכיקרדיה חדרית. יש להימנע ממתן משולב זה. [תאופילין, קפאין]: תרופות אלו עשויות להפחית את ההשפעה של אדנוזין.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה. (מתן בבולוס מהיר לוריד)תדירות וזמן נטילה: מתן בזמן התקף בלבד.טווח המינון: זריקה ראשונה מכילה 3 מ"ג. במידה ואין הטבה במצב הלבבי (תוך 1-2 דקות) תינתן מנה נוספת של 6 מ"ג ובמידה ושוב אין שינוי תינתן מנה שלישית של 12 מ"ג. המינון בילדים הוא 0.0375-0.25 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף.תחילת השפעה: השפעה מיידית.משך השפעה: מנה משפיעה ל-10 שניות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן תחת השגחה רפואית, מה גם שהתרופה משפיעה לזמן קצר מאוד לכן לא צפוי מצב מסכן חיים.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך המתן ולאחריו יש לנטר לחץ דם וקצב לב.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, אלרגיה, תסמונת סינוס חולה (Sick Sinus Syndrom)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: כאב ראש, סחרחורת, בחילה, הסמקה בפנים, קוצר נשימה, יתר לחץ דם, כאב והרגשת שריפה בחזה. כמו כן ייתכנו הפרעות לבביות כגון: קצב לב לא סדיר והתקף לב.

שמות מסחריים

אדנוקור Adenocor כצט