טוברמיצין
שייך לקבוצת:
אמינוגליקוזידים, אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טוברמיצין הינו תכשיר אנטיביוטי ממשפחת האמינוגליקוזידים המשמש לטיפול בזיהומים רבים הנגרמים ע"י חיידקים הרגישים אליו. בהזרקה לוריד או לשריר הוא משמש לטיפול בזיהומים קשים כגון: דלקת קרום המוח (מנינגיטיס), אלח דם (ספטיסמיה, ספסיס), דלקת הצפק (peritonitis), דלקת כליה ואגן הכליה (פיאלונפריטיס), דלקת שלפוחית השתן, דלקת סימפונות (ברונכיטיס), דלקת ריאות, זיהומי עור, עצם ורקמות רכות כולל כוויות. בצורת טיפות או משחת עיניים טוברמיצין משמש לטיפול בדלקות עיניים. טוברמיצין קיים גם בתכשיר לאינהלציה המשמש כטיפול ארוך טווח בזיהום בריאות הנגרם ע"י החיידק Pseudomonas aeruginosa בקרב חולי ציסטיק פיברוזיס (CF) מגיל 6 ומעלה. טוברמיצין הניתן בהזרקה עשוי לגרום לנזק כלייתי, נזק עצבי או איבוד שמיעה קבוע אפילו במינונים רגילים. על כן הטיפול בתכשיר דורש ניטור קפדני.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: כל תרופה שמשפיעה לרעה על השמיעה או על תפקוד הכליה מגבירה את הסיכון של השפעות כאלה עם טוברמיצין. תרופות אלה כוללות אמינוגליקוזידים אחרים, פורוסמיד, פולימיקסין B סולפאט, ציספלאטין, ואנקומיצין, ציקלוספורין וצפאלוספורינים. [פניצילין]: יעילות טוברמיצין פוחתת במתן משולב עם תרופה זו. [מרפי שרירים בעלי פעילות מרכזית, תכשירים החוסמים את הצומת שריר - עצב]: בשילוב עם טוברמיצין גוברת פעולת חסימת הצומת שריר-עצב המתבטאת בחולשת שרירים, קשיי נשימה ואף שיתוק במקרים קיצוניים. [וארפארין]: טוברמיצין מגביר את פעילות וארפארין והסיכון לדימומים גובר. יש להתאים המינון במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות ומשחת עיניים, תמיסה לאינהלציה. תדירות וזמן נטילה: טיפות או משחת עיניים: 2-6 פעמים ביום.
תמיסה לאינהלציה: פעמיים ביום (כל 12 שעות). בכל צורות המתן משך הטיפול הוא לרוב 7-10 ימים, פרט לטיפול באינהלציה שזהו טיפול ארוך טווח (עד 12 מחזורי טיפול) כאשר מחזור טיפולי כולל 28 ימי טיפול והפסקה של 28 יום.
טווח המינון: משחת עיניים: 1-1.5 ס"מ של משחה, 2-3 פעמים ביום. טיפות עיניים: 1-2 טיפות לעין כל 4 שעות.
תמיסה לאינהלציה: 300 מ"ג (אמפולה), פעמיים ביום.
תחילת השפעה: אינהלציה: תוך 10 דקות. משך השפעה: זריקה: עד 8 שעות. אינהלציה: עד 12 שעות. תזונה: אין הגבלות. אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא המטפל. עם זאת יש להפסיק מייד את הטיפול בחשד לנזק כליתי או שמיעתי.מינון עודף: בהזרקה או אינהלציה: תסמיני מינון עודף כוללים ירידה בהשתנה, סחרחורת, איבוד שמיעה וקשיי נשימה. בטיפות או משחת עיניים: אודם, בצקת או גירוד בעין.

אזהרות

הריון: כתמיסה להזרקה או לאינהלציה: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) כטיפות או כמשחת עיניים: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא. בשימוש ממושך עם טוברמיצין גובר הסיכון לרעילות לכליה ולשמיעה, על כן במהלך הטיפול יש מעקב צמוד אחר תפקודי הכליה ומערכת השמיעה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, תפקוד כליתי לקוי, הפרעות בשמיעה, התייבשות, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת פארקינסון, מחלה של מערכת העצבים המרכזית

תופעות לוואי

בשימוש בטיפות או משחת העיניים ייתכנו תופעות לוואי כגון: גירוד, נפיחות ואדמומיות לחמית העין. תופעה זו לרוב חולפת זמן קצר לאחר תקופת הסתגלות לתכשיר. כמו כן ייתכן טשטוש ראיה למספר דקות לאחר המתן. במקרים נדירים ייתכן כאב מתמשך בעין, יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית. בשימוש בהזרקה תופעות הלוואי הנפוצות הן: שלשול, כאב ראש, בחילה והקאה. תופעות חמורות הדורשות פניה מיידית לרופא: בלבול, צלצולים באוזניים, ירידה בשמיעה או איבוד השמיעה לגמרי, סחרחורת, חום, חולשת שרירים, שינויים במתן שתן, עקצוץ או חוסר תחושה בגפיים, פרכוסים, קשיי נשימה וחבלות או דימומים בלתי מוסברים. כמו כן בשימוש באינהלציה ייתכנו שינויים בקול.

שמות מסחריים

טובי Tobi נוברטיס טוברקס 2X Tobrex 2X לפידות ברמיטוב Bramitob קמדה טובי פודהלר Tobi podhaler נוברטיס טוברקס משחת עיניים Tobrex eye ointment לפידות זיילט Zylet