לבטירצטם
שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לבטירצטם משמשת כטיפול נלווה לתרופות נוגדות פרכוסים אחרות בחולים המטופלים בסוגים מסויימים של מחלת האפילפסיה. כטיפול במקרים של Partial-Onset Seizures לבטירצטם ניתנת לבוגרים ולילדים מעל גיל 4 וכטיפול בפרכוסים מיוקלוניים למבוגרים ולמתבגרים מגיל 12 ומעלה עם Juvenile Myoclonic Epilepsy. לבטירצטם בעלת מבנה כימי ייחודי ומנגנון פעולה שונה משל שאר התרופות הנוגדות פרכוסים הקיימות כיום. היא נסבלת היטב בקרב המטופלים וחסרת תגובות בין-תרופתיות. תופעות הלוואי הנפוצות הן קלות וכוללות סחרחורת, ישנוניות, כאב גרון, פריחה, שלשול ובחילה.

תגובה עם תרופות אחרות:

תרופות המדכאות פעילות מוחית (נוגדי דכאון, תרופות לשינה, תרופות להרגעה, אופיואידים)
  שילוב עם תתמזולומיד- יש לבצע הערכת תפקודי כבד לפני התחלת טיפול משולב, ובמהלכו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תמיסה לשתייה.


אין ללעוס. אין מידע לגבי כתישה/ריסוק/חצייה. (ניתן לחצות לשם הקלה על הבליעה- כשבולעים את שני החצאים מיד לאחר חצייה.(מתייחס לשימוש בקפרה).


לאחר נטילה ייתכן ויורגש טעם מר.

תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב.טווח המינון: מבוגרים וילדים במשקל 50 ק"ג ומעלה: 1000-3000 מ"ג ביום. ילדים מגיל 4 ומעלה במשקל נמוך מ-50 ק"ג: 20-60 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף ביום. המינון יקבע ע"י הרופא המטפל בהתאם לתפקודי הכליות.תחילת השפעה: 1-2 שעות.משך השפעה: 8 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה באופן הדרגתי, תוך הורדת מינון במהלך 2-4 שבועות.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: ישנוניות, חרדה, תוקפנות, איבוד הכרה, דיכוי נשימתי וקומה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ניתן להשתמש, אם לאחר הערכה קפדנית הרופא חושב שזה הכרחי. לא נשללו מומים בעובר. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש צורך בספירות דם תקופתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, דיכאון, מחשבות אבדניות, בהווה או בעבר, האטה בצמיחה או התפתחות מינית לא צפויה של הילד/ה

תופעות לוואי

במשך השימוש בתרופה זו ייתכנו תופעות לוואי קלות כגון: סחרחורת, ישנוניות, דלקת באף ובלוע, פריחה, שלשול ובחילה. כמו כן במקרים נדירים יותר ייתכנו תופעות כגון: פרכוסים, רעד, שיכחה, שינויים בהתנהגות, שינויים במצב הרוח, הזיות, נדודי שינה, עצבנות, הפרעות בעיכול, אנורקסיה, ורטיגו, שינויים בראייה ושינויים בספירת הדם, ירידה פתאומית בתפקוד כלייתי, פירוק רקמת שריר, צליעה או קושי בהליכה.


נדרשת פנייה מיידית לרופא אם אתה חווה: חולשה, תחושת סחרור או קושי לנשום. התנפחות הפנים,שפתיים, לשון וגרון.תסמינים דמויי שפעת, חום גבוה, רמות גבוהות של אנזימי כבד ושל סוג תאי דם לבנים (אאוזונופילים) בבדיקות הדם. ירידה בנפח השתן, עייפות, בחילה, הקאה. בלבול, התנפחות רגליים,קרסוליים וכפות רגליים. פריחה בעור, שלפוחיות, התקלפות העור. אבדן זיכרון, שכחה.


עליך ועל בני משפחתך לשים לב לשינויים במצב הרוח ודפוסי התנהגות .יש לעקוב אחרי סימנים המעידים על סיכון להתאבדות כגון: דיבורים או מחשבות על הרצון להזיק לעצמך, התכנסות בתוך עצמך והתרחקות ממשפחה וחברים, דיכאון או החמרה בדיכאון קיים, התעסקות בנושא המוות, הפקרה או מסירה של נכסים יקרי ערך. 

שמות מסחריים

קפרה Keppra כצט לבטיראצטם טבע Levetiracetam Teva טבע לוותרים Levetrim תרימה לבטיראצטם דקסל Levetiracetam Dexcel דקסל