ביפונאזול
שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ביפונאזול הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות לשימוש חיצוני ביפונאזול (קרם), אגיספור (ג'ל,  קרם, תמיסה, שמפו) - תרופה אנטי-פטרייתית רחבת טווח ממשפחת אימידאזולים. 


יעיל לטיפול ב: 

תכשירים המכילים ביפונאזול (אגיספור) מיועדים לטיפול מקומי בזיהומים פטרייתיים שונים בעור, בקרקפת או בציפורניים. 

שמפו המכיל ביפונאזול (אגיספור) משמש לטיפול בדלקת סבוראית של הקרקפת, שהיא הגורם לקשקשים, לתקופה של עד 6 שבועות.

כמו כן, קיימים תכשירים משולבים נוספים לטיפול מקומי בעור ובציפורניים, שמכילים ביפונאזול:

-קומאגיס מכיל גם קורטיקו-סטרואידים, מיועד לטיפול בדלקת ובגירוי בעור, שמלווים בזיהום פטרייתי.

-קרטוספור, אגיספור לפטרת ציפורניים, שמכילים אוריאה. אוריאה מסייעת להסרת השכבות החיצוניות של הציפורן ומאפשרת חדירה טובה יותר של ביפונאזול לאזורים הנגועים בפטרת הציפורניים.

פטריה, קשקשים, סבוריאה, אגיספור, קומאגיס, ביפונאזול


הנחיות חשובות: 

יש להיזהר ממגע של התכשירים עם העיניים, לכן גם מומלץ לשטוף את הידיים לאחר מריחת התכשירים השונים, במיוחד אלו המיועדים לטיפול בציפורניים. 

כדי שהטיפול יהיה יעיל, עליכם להקפיד על הוראות הרופא ולהתמיד במריחת התרופה לפחות שבועיים, גם אם נראה שהזיהום חלף, אחרת הפטרייה עלולה לחזור (שימוש ממושך יותר מונע חזרה של הפטרייה). יש לחזור לרופא, אם לא חל שיפור במצבכם בתוך עשרה ימים. כמו כן, מומלץ יש להיוועץ ברופא עור בכל מקרה כשיש דלקת חריפה בעור.

קראו עוד: קשקשים - כל הגורמים לתופעה - והטיפול בה


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בביפונאזול במקרים הבאים:

- רגישות לביפונאזול עצמו, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות נוגדות זיהומים פטרייתיים אחרות. 

- לטיפול בתפרחת חיתולים אצל תינוקות, אלא לאחר ייעוץ רפואי.

- לטיפול בדלקות  או גירויים בנרתיק.

- יש להיוועץ ברופא לפני השימוש אם את בהריון או מניקה. תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, שמפו, ג'ל ,תמיסה.תדירות וזמן נטילה: תלוי במצב ובתכשיר: פטרת עור - 1-2 פעמים ביום, על עור יבש. קשקשת: פעם ביום, 3 פעמים בשבוע.טווח המינון: מריחה של שכבה דקה. שמפו: על פי הוראות היצרן.תחילת השפעה: מספר ימים עד שבועות. ייתכן שיחלפו 6 שבועות עד היעלמות הפטרת.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לשים מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי בפטרייה עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. אם התכשיר ניטל במקרה דרך הפה מומלץ לשטוף את הפה. סביר שמנה קטנה לא תגרום לנזק, אך אם נבלעה מנה גדולה יש להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: בשימוש מקומי לא סביר שייגרם נזק לעובר. יש להיוועץ ברופאהנקה: בשימוש מקומי לא סביר שהתרופה תשפיע על התינוק.תינוקות וילדים: אין הגבלות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה.ניטור:

דווח לרופא במקרה של דלקת עור

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב. לעיתים היא עלולה לגרום לאודם וגירוי בעור.

שמות מסחריים

אגיספור Agispor פריגו קרם ביפונאזול Bifonazole cream ויטמד אגיספור לפטרת צפורניים Agispor onychoset פריגו אגיספור שמפו Agispor shampoo פריגו