מטולאזון
שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם, לטיפול, משתנים, סולפונאמידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מטולאזון הינה תרופה משתנת ממשפחת הסולפונאמידים המשמשת לטיפול ביתר לחץ דם כטיפול יחיד או בשילוב עם תרופות אחרות. שימוש נוסף הוא לטיפול בבצקות הנובעות מעודף מים ומלח, על רקע אי-ספיקת לב או מחלות כליתיות. מנגנון פעילותה דומה לתרופות משתנות ממשפחת התיאזידים ובדומה אליהן היא עשויה לחשוף מצב של סוכרת ואף להחמיר מצב של שיגדון, בעיקר בשילוב עם תרופות המשמשות לטיפול בשיגדון. מטולאזון ניתנת לרוב בשילוב עם משתני לולאה כגון פורוסמיד, אך למרות שמדובר בשילוב יעיל הסיכון להתייבשות ואובדן אלקטרוליטים גובר. מטולאזון לרוב נסבלת היטב והיא בעלת תופעות לוואי קלות כגון: כאב ראש, ירידה בתיאבון, הקאה, אי נוחות בבטן, התכווצות שרירים וסחרחורת.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם]: תיתכן הפחתת המינון של תרופות אלו במתן משולב עם מטולאזון. [נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)]: תרופות אלו עשויות להפחית את השפעת מטולאזון. [מעכבי ACE, משתני לולאה, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)]: בשילוב עם מטולאזון גובר הסיכון לפגיעה כלייתית. [אלופורינול, מעכבי ACE, אמאנטאדין, ציקלופוספאמיד, דיגוקסין, ליתיום, משתני לולאה]: הסיכון לתופעות הלוואי של תרופות אלו גובר בשילוב עם מטולאזון. [תרופות נוגדות סוכרת]: יש להתאים את מינונן במתן משולב עם מטולאזון. [קורטיקוסטרואידים]: תרופות אלו גורמות לאיבוד נוסף של אשלגן מהגוף כאשר נוטלים אותן יחד מטולאזון. [תרופות המשמשות לטיפול בשיגדון]: מטולאזון עשויה להחמיר מצב של שיגדון, בעיקר בשילוב עם תרופות המשמשות לטיפול בשיגדון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בבוקר.טווח המינון: כטיפול בלחץ-דם: 5 מ"ג ביום, כאשר לאחר 3-4 שבועות תיתכן הפחתת תדירות המתן לפעם ביומיים. כטיפול בבצקת: 5-10 מ"ג ביום, כאשר המינון עשוי לעלות עד ל-80 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך שעה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה וננשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף קיימת סכנה של התייבשות ואיבוד אלקטרוליטים. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית הכוללת עירוי של נוזלים ואלקטרוליטים.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך תיתכן היפוקלמיה (תת אשלגן) וערעור מאזן אלקטרוליטים אחרים. במהלך הטיפול בתרופה זו יש לבצע בדיקות כגון ספירת דם מלאה, רמות אלקטרוליטים, תפקודי כבד ותפקודי כליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, מחלת כבד, קשיי השתנה, זאבת אדמנתית (lupus), תפקוד כליתי לקוי, שיגדון, היפוקלמיה , היפונתרמיה (תת-נתרן בדם) , אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, סוכרת

תופעות לוואי

מטולאזון נסבלת היטב בקרב המטופלים. תופעות הלוואי קלות וכוללות כאב ראש, ירידה בתיאבון, הקאה, אי נוחות בבטן, התכווצות שרירים וסחרחורת. במקרים נדירים תיתכן אורטיקריה, לויקופניה, טכיקרדיה, צמרמורת וכאב בחזה.

שמות מסחריים

זרוקסולין Zaroxolyn פארמהטים