פלובסטטין

שייך לקבוצת:
סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלובסטטין הינה תרופה להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב פעולת האנזים הדרוש לייצור כולסטרול בכבד. כתוצאה מכך יש ירידה ברמת הכולסטרול הכללית, ברמת הטריגליצרידים וברמת ה LDL, הנחשב כגורם סיכון עיקרי להתפתחות מחלות לב. כמו-כן, יש עלייה ברמת ה HDL, המביא לפינוי הכולסטרול מהדם ואשר רמות גבוהות שלו קשורות בסיכון נמוך למחלות לב. פלובסטטין בנוסף משפרת את התפקוד התקין של כלי הדם באמצעות האטת חסימתם. פלובסטטין בדרך-כלל נסבלת היטב על-ידי מרבית החולים. לעיתים נדירות היא עלולה לגרום להפרעה בתפקודי הכבד או לכאב או חולשת שרירים. במקרה זה יש להפסיק את הטיפול ולדווח לרופא מייד.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין, פיבראטים, חוסמי הקולטן H2, קולכיצין, אומפראזול, אריתרומיצין, מיץ אשכוליות ונוגדי פטריות ממשפחת azole]: שילוב תרופות אלו עם פלובסטטין מגביר את הסיכון לפגיעה בשרירים המתבטאת בכאבים וחולשת שרירים. [כולסטיראמין]: כולסטיראמין מפחית את ספיגת פלובסטטין. יש להימנע מנטילת פלובסטטין במהלך 4 שעות לאחר נטילת כולסטיראמין. [נוגדי קרישה]: בשילוב עם פלובסטטין גובר הסיכון לדימומים. [סימטידין, דיגוקסין, גליבנקלאמיד, קטוקונאזול, פניטואין, ספירונולאקטון]: פלובסטטין מגביר את הסיכון לתופעות לוואי של תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות. תדירות וזמן נטילה: בערב או לפני השינה, ללא קשר לארוחות.טווח המינון: 20-40 מ"ג, פעם ביום. תחילת השפעה: ספיגה מלאה של התרופה נעשית תוך 1-2 שעות, אך עשויים לחלוף שבועות אחדים עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: הטיפול בתרופה זאת מלווה בדיאטה דלת כולסטרול. מומלץ להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם נשארו פחות מארבע שעות עד למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בנשים בהריון. היא מורידה את יצירת כולסטרול ונגזרותיו החיוניות להתפתחות תקינה של העובר ועלולה לגרום לנזק רציני לעובר. (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הפרעות בתפקודי הכבד ניצפו בחלק מהחולים בשימוש ממושך. במהלך הטיפול יש לבדוק בצורה סדירה את תפקודי הכבד ואת רמות כולסטרול בדם. יש לדווח לרופא בכל מקרה של כאב או חולשת שרירים, חום ועייפות בלתי מוסברת. תרופות אחרות ממשפחת הסטטינים הראו סיכון לעליית רמת הסוכר בדם. לחולי סוכרת או טרום סוכרת מומלץ מעקבניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת כבד, שתיה מרובה של אלכוהול, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, תפקוד כליתי לקוי, מחלת שרירים, לחץ דם נמוך, זיהום חריף וחום, סוכרת, פרכוסים, ניתוח בזמן האחרון או פגיעה גופנית קשה

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: נדודי שינה, כאב ראש, אי-נוחות בבטן, כאב בטן ובחילה. תופעות לוואי נדירות מאוד: עקצוצים או חוסר תחושה בכפות הידיים והרגליים. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: כאבי שרירים, רגישות או חולשת שרירים בלתי מוסברים - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא מיד. עייפות מוגזמת או חום, גוון צהבהב בעור ובעיניים, גוון כהה של השתן, פריחה בעור, נפיחות בפנים, דימום או פציעה ביתר קלות מהרגיל, אזורים בעור בצבע אדום או סגול - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא מיד. בקשישים דווח על תופעות של השפעה קוגניטיבית (כגון אבדן זיכרון ובלבול) כתוצאה משימוש בתרופות מקבוצת הסטטינים. תופעות אלו היו קלות ונעלמו לאחר הפסקת התרופה. התרופה עלולה לגרום עליה ברמות הסוכר בדם.

שמות מסחריים

לסכול Lescol פרמה-אקסל