בוסנטן
שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם ריאתי, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בוסנטן הינה תרופה המשמשת לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי ראשוני או משני המתלווה לטרשת רקמת חיבור (סקלרודרמה). מנגנון פעילותה הוא בחסימת פעילות ההורמון אנדותלין המצוי באופן מוגבר בדם ובריאות אצל אנשים הסובלים מיתר לחץ דם ריאתי. הורמון זה אחראי להצרת כלי הדם באיזור הריאות ועל כן בחסימתו תושג הפחתה בלחץ הדם הריאתי. בוסנטן עשויה לגרום לנזק לכבד על כן יש לערוך בדיקות תפקודי כבד לפני תחילת הטיפול ומדי כל חודש במהלך הטיפול. כמו כן בוסנטן עלולה לגרום לנזק רציני לעובר ולכן היא אסורה לשימוש בנשים בהריון, מה גם שהיא מפחיתה את היעילות של גלולות למניעת הריון ולכן יש צורך באמצעי הגנה מכני נוסף לגלולות ובשלילת הריון בתדירות חודשית במהלך הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין]: מתן משולב עם בוסנטן גורם לעליה משמעותית ברמות בוסנטן בדם ולעומת זאת בונסנטן עשוי להפחית את הרמות בדם של ציקלוספורין. מכאן מתן משולב זה הינו בגדר התווית נגד. [גליבוריד]: מתן משולב עם בוסנטן מוביל לפגיעה כבדית. מתן משולב זה הינו בגדר התווית נגד. [סילדנאפיל]: בשילוב עם בוסנטן פוחתת ההשפעה של סילדנאפיל שכן פירוקו מוגבר ע"י בוסנטן. מצד שני סילדנאפיל עשוי להגביר את הרמות בדם של בוסנטן. במתן משולב זה יש לנטר את רמות שתי התרופות בדם. [נוגדי קרישה]: מתן משולב עם בוסנטן עלול לגרום להפחתת השפעתן של התרופות הנוגדות קרישה. [סטאטינים, גלולות למניעת הריון, תרופות לטיפול בסוכרת]: השפעתן של תרופות אלו עשוייה לפחות בשילוב עם בוסנטן. [אמיודארון, נוגדי פטריות ממשפחת azole, ריטונאביר, טאקרולימוס]: תרופות אלו עשויות להגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של בוסנטן. מומלץ להימנע משילוב זה. [היפריקום]: עשוי להפחית את הרמות בדם של בוסנטן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב.טווח המינון: כמינון התחלתי המינון המקובל הוא 62.5 מ"ג, פעמיים ביום עבור 4 שבועות. לאחר מכן המינון עולה ל-125 מ"ג, פעמיים ביום.תחילת השפעה: ייתכן וייחלפו מספר שבועות עד לקבלת ההשפעה המלאה של התרופה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: ניתן ליטול הטבליה עם או בלי אוכל. יש להימנע מנטילת התרופה עם מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול מבלי הוראה מהרופא. הפסקה פתאומית עשויה להחמיר את הסימפטומים. הפסקת הטיפול תיעשה תוך הורדה במינון לאורך מספר ימים.מינון עודף: תופעות מינון עודף עלולות לכלול: כאב ראש, בחילה, הקאה, תת לחץ דם, סחרחורת, עילפון וקצב לב מהיר.

אזהרות

הריון: התרופה עלולה לגרום לנזק רציני לעובר ולכן היא אסורה לשימוש בנשים בהריון . (X) יש לשלול הריון טרם התחלת הטיפול ובכל חודש במהלך הטיפול. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התכשיר עשוי לגרום לנזק לכבד לכן יש לערוך בדיקות תפקודי כבד לפני התחלת הטיפול ומדי כל חודש במהלך הטיפול. כמו כן יש לבדוק את רמת ההומוגלובין בדם חודש לאחר הטיפול ולאחר מכן כל 3 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת כבד, מחלת לב, אנמיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: אנמיה, כאב ראש, עייפות, דלקת גרון, לחץ דם נמוך, נפיחות ברגל ובקרסול, קצב לב לא סדיר, גלי חום וקיבה עצבנית. בכל מקרה יש ליידע את הרופא בתופעות אלו. במקרה של פגיעה בכבד תיתכן בחילה, הקאה, חום, עייפות קיצונית, כאב בטן, הצהבה של העור והעיניים. כמו כן קיים חשש לפגיעה בפוריות אצל גברים.

שמות מסחריים

טרקליר Tracleer ניאופרם