טרפרוסטיניל

שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם ריאתי, לטיפול, תרופות נוגדות הידבקות טסיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרפרוסטיניל הינה תרופה הניתנת באינפוזיה מתמשכת ורידית או תת-עורית לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי ראשוני או משני המתלווה לטרשת רקמת חיבור (סקלרודרמה). מנגנון פעילותה הוא בכך שהיא מהווה אנלוג סינתטי של פרוסטאציקלין, מולקולה אשר אחראית על התרחבות העורקים ומונעת הידבקות של טסיות דם. טרפרוסטיניל מרפה את כלי הדם ומעלה את אספקת הדם אל הריאות ובצורה זו מפחיתה מהעומס על הלב. מחקרים הראו שטיפול ארוך טווח עם טרפרוסטיניל הציג שיפור מתמשך בתפקוד ובסימפטומים של המחלה בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי.

תגובה עם תרופות אחרות: [משתני לולאה, תרופות להורדת לחץ דם]: מתן משולב של תרופות אלו עם טרפרוסטיניל מעלה את הסיכון לתופעות הלוואי שלהן כולל תת לחץ דם. [נוגדי קרישה]: נוגדי קרישה עשויים להגביר את פעילות טרפרוסטיניל ומכאן את הסיכון לתופעות הלוואי כולל דימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: אינפוזיה מתמשכת תוך-ורידית או תת-עורית. (באמצעות משאבה)תדירות וזמן נטילה: מתן מתמשך סביב השעון.טווח המינון: קצב האינפוזיה ההתחלתי הוא 1.25 ננוגרם עבור כל ק"ג לדקה. במידה ומינון זה מלווה בתופעות לוואי יש להאיט את קצב ההזלפה ל-0.625 ננוגרם לק"ג לדקה.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: כל עוד יש שימוש בתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה מוזלפת לרוב באמצעות משאבה.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מפורשת מהרופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: הסמקה, כאב ראש, עילפון, בחילה, הקאה, שלשול, תת לחץ דם, סחרחורת ופרכוסים.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בהריון ובעת תכנונו מבלי להיוועץ ברופא.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול ארוך טווח הציג שיפור מתמשך בתפקוד החולים ובסימפטומים של המחלה בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי. ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש להיוועץ ברופא לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, דימום, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, קרישי דם, דימום בהווה או בעבר.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: שלשול, סחרחורת, הסמקה, כאב ראש, כאבי שרירים או פרקים, בחילה, חיוורון, הזעה ועייפות. תופעות לוואי חמורות: שינויים בעור, כאב בחזה, קצב לב לא סדיר, חום, גרד, שינויים במצב הרוח, קשיי נשימה, התנפחות הרגליים, עלייה לא מוסברת במשקל, דימומים או חבורות לא מוסברות ועייפות או חולשה בלתי רגילה, ליחה דמית. 

שמות מסחריים

רימודולין Remodulin פארמהטים טייבסו Tyvaso רפא